Region. Kto bezprawnie ubił i ukrył jelenia

Grażyna Ostropolska 23 października 2016, aktualizowano: 23-10-2016 17:18

Dobiega końca głośny proces przeciw Andrzejowi T. i Piotrowi Sz., oskarżonym o „bezprawne pozyskanie tuszy jelenia”. Oskarżycielem jest Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki. Obaj myśliwi nie przyznają się do winy.

Fot.: 123rf

W tradycji chrześcijańskiej jeleń symbolizuje duszę ludzką, pragnącą zbawienia, zaś w życiu doczesnym jego poroże stanowi cenne trofeum dla myśliwych. Jaki wieniec nosił byk szlachetnego jelenia, zastrzelony rok temu (22 listopada) pod Jarużynem nie wiadomo, bo


zwierzę „wyparowało”z miejsca, gdzie padło. Została po nim tylko farba (krew), którą funkcjonariusze Państwowej Straży Łowieckiej pobrali do analizy. I łuski po kuli, która trafiła byka. Są też świadkowie, którzy widzieli zastrzelone zwierzę i ujawnili śledczym, kto, kiedy i jakim autem je wywoził. Potwierdzili to w sądzie i w rozmowie z nami. Nikt jednak nie widział, który z myśliwych, biorących wtedy udział w zbiorowym polowaniu, wysłał w stronę jelenia śmiertelną kulę, lekceważąc zakaz strzelania do tego gatunku.

Jeden z myśliwych zapamiętał to tak: - Jest około godziny 14. Z lasu wychodzi jeleń i idzie w kierunku Wisły. Ktoś krzyczy: byk idzie, a kilka minut później padają strzały...

Do zastrzelenia jelenia nikt się nie przyznał. Za przekroczenie planu łowieckiego w danym obwodzie i bezprawne zabicie zwierza grozi myśliwemu postępowanie karne. - Sprawca pomyślał: „Nie ma dowodu - nie ma kary” i postanowił niecny czyn ukryć, ale nie przewidział, że znajdą się świadkowie - kontynuuje myśliwy. Pan Z., mieszkaniec Jarużyna, i jego pracownik widzieli jelenia, zanim ten wydał ostatni dech. Widzieli też, jak ok. 15 przyjechało po martwe zwierzę dwóch myśliwych. Pan Z. zapamiętał charakterystyczne auto z przyczepką, na którą mężczyźni wrzucali jelenia. Zeznał, że byli to Andrzej T. i Piotr Sz.

Akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi T., byłemu prezesowi koła myśliwskiego „Słonka” (nie pełni już tej funkcji), i jego zięciowi Piotrowi Sz. wpłynął do sądu latem. Odbyły się już trzy rozprawy. Oskarżeni nie przyznają się do winy i nie chcą z nami rozmawiać na temat zarzutów. - Wkrótce zapadnie wyrok i jeśli sąd nas uniewinni, nie wykluczamy wystąpienia z pozwem o pomówienie - zapowiada T. Adresatem pozwu ma być Henryk Tomaszewski, który wraz z myśliwym Tomaszem Gładykowskim złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

- Nie ma przyzwolenia dla łamania prawa łowieckiego, a walka z kłusownictwem jest obowiązkiem każdego myśliwego! - oświadcza pan Henryk, który stał się dla połowy członków KŁ „Słonka” personą non grata. - Próbowali mnie wykluczyć z koła za swoiście pojmowaną

niekoleżeńskość,a konkretnie za brak pobłażania dla łamania statutu i regulaminu łowieckiego - twierdzi myśliwy. Ma za sobą 20 lat pracy w zarządzie koła, medale za myśliwską działalność, a od niedawna także... wielu wrogów. Twierdzą, że Tomaszewski czepia się drobiazgów i psuje atmosferę w ich myśliwskiej rodzinie. - Dzieli włos na czworo, uważa, że tylko on jest etyczny i wszystko wie najlepiej - zauważa Andrzej T. i dodaje: - Prosiłem: „Heniu, daj spokój, mamy tyle ważnych rzeczy do zrobienia, a ty takie bzdury wyciągasz”, a on dalej swoje...

T. ma prawo nie lubić Tomaszewskiego i tych, którzy go popierają, bo gdyby nie ich upór, sprawę tajemniczego zniknięcia jelenia spod Jarużyna pewnie by umorzono.

- Strażnicy, zamiast natychmiast przesłuchać panów T. i Sz. i zbadać ślady na przyczepce auta, godzinami przesłuchiwali nas, a potem wzięli urlop, dając czas na zatarcie dowodów - twierdzi Tomaszewski. Opowiada, jak dwaj strażnicy ochoczo zabrali się do roboty, a kilka dni później... - Jeden z nich przyjeżdża do mnie i mówi: „Jak nie ma pan dowodów, to lepiej zamknąć buzię na kłódkę”.

Ja się wtedy wściekłem- relacjonuje. Złożył skargę do wojewody, a ten przekazał ją prokuraturze. - Dopiero, gdy nadzór nad śledztwem przejęła prokuratura, sprawa nabrała tempa - uważa Tomaszewski. W śledztwie pojawił się wątek innego polowania. - Jeszcze tego samego dnia, 22 listopada, o 19.00 Piotr Sz. zapisał się w księdze pobytu myśliwych w łowisku pod Sępólnem Krajeńskim, gdzie można było strzelać do byka jelenia. Miał tam być do 7 rano i ubić takie zwierzę. Wystarczyło, by strażnicy poprosili Sz. o wskazanie miejsca, gdzie ów byk padł, pobrali jego farbę do analizy i byłaby odpowiedź na pytanie: czy jeleń, którego Sz. tam podobno ustrzelił, nie był przypadkiem... bykiem upolowanym pod Jarużynem - zauważa Tomaszewski.

Piotr Sz. i Andrzej T. uznają jego sugestie za pomówienia.

Do pierwszego spięcia między myśliwymi alfa z KŁ „Słonka” doszło w 2010 r. Andrzej T. objął wtedy prezesurę zarządu koła i... - Na świstku papieru zadeklarował rolnikowi spod Komierowa 150 tys. zł za szkody, wyrządzone na 86 ha kukurydzy przez zwierzynę z naszego obwodu łowieckiego. Byłem w szoku, bo do tej pory w ramach ugody z tym rolnikiem płaciliśmy mu góra 20 tys. zł odszkodowania i to za zniszczenia na 255 ha kukurydzy - wspomina Tomaszewski. Ta sprawa stanęła na walnym, gdzie przegłosowano wniosek trzech myśliwych (w tym Tomaszewskiego) o odmowie wypłaty odszkodowania. - Myślałem, że koledzy z zarządu pójdą do rolnika na kolanach i wynegocjują niższą cenę, ale tego nie zrobili. Rolnik oddał sprawę do sądu i spór trwa do dziś - ubolewa Tomaszewski.

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (22) »- Pan Henryk wyrywa z kontekstu to, co mu pasuje i publicznie głosi półprawdy - ripostuje Andrzej T. Przypomina, że integralną częścią umowy z rolnikiem był operat, szacujący szkodę na 210 tys. zł, a wynegocjowaną kwotę 150 tys. zł rozłożono na 3 roczne raty. - Do tego doszło zwolnienie z innych opłat przez 6 lat, czyli średnio wychodziło 25 tys. zł odszkodowania rocznie - zaznacza były prezes. Przegrywa z Tomaszewskim w kolejnym starciu.

Czytaj też Liczenie dzików w lasach- Zarząd koła dwukrotnie złamał statut PZŁ przy wyborze nowego łowczego - tłumaczy Tomaszewski. Za pierwszym razem zamiast tajnego głosowania zarządzono jawne, a gdy Zarząd Okręgowy PZŁ kazał wybory powtórzyć, zwołano walne niezgodnie ze statutem, za co ukarano „Słonkę” upomnieniem. - Ta kara pozbawia członków koła nagród i odznaczeń przez 2 lata - twierdzi Tomaszewski.

- Nie idą za tym żadne sankcje! - przekonuje Andrzej T.

- Upomnienie nie musi, ale może mieć wpływ na pominięcie członków koła przy odznaczeniach - rozstrzyga spór Sylwester Domek, prezes ZO PZŁ. Przy kolejnym sporze o

polowanie z nagankąnieopodal Niechorza, w kole „Słonka”, robi się gorąco, bo myśliwi: Tomaszewski, Krępski i Gładykowski powiadamiają rzecznika dyscyplinarnego o zachowaniach kolegów, niezgodnych z łowiecką etyką. - Zajmowałem stanowisko na czele miotu. Naganka szła z południa na północ, a wraz z nią dwaj myśliwi: bracia S. Nagle przed linią naganki ukazały się dwa jelenie byka i Błażej S. oba ustrzelił. Wiem to od naganiacza - opowiada Tomaszewski. Twierdzi, że myśliwy zrobił to bezprawnie, bo idący z naganką musi mieć rozładowaną broń i nie może strzelać do zwierzyny. - Próbowałem tym zainteresować kolegę z komisji rewizyjnej, ale nie chciał słuchać, zaś Błażej S. został królem polowania - wspomina Tomaszewski. Ze zdziwieniem przyjął decyzję o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie. - Andrzej T. zeznał, że bracia S. jedynie rozstawiali myśliwych i naganiaczy i nie szli w nagance, a naganiacz Marcin K. wykazał się amnezją. Zeznał, że słyszał strzał, ale nie wie, kto do byków strzelał i skłamał, że ja i Krępski próbowaliśmy go skłonić do fałszywego oświadczenia - twierdzi Tomaszewski. On, Krępski i Gładykowski wnieśli do sądu łowieckiego odwołanie, ale ten uznał ich za osoby nieuprawnione i umorzenie przyklepał.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 23-10-2016 19:58

    Oceniono 1 raz 1 0

    - her: Fajne kolo macie jak na siebie sypiecie.

    Odpowiedz