[MAJÓWKA W MYŚLĘCINKU] Jakie atrakcje? Co zobaczyć? Gdzie odpocząć?

Hanna Walenczykowska 29 kwietnia 2016, aktualizowano: 29-04-2016 12:44

Pusty Myślęcinek w majowe wolne dni? Niemożliwe. Bydgoszczanie kochają to miejsce. I spodziewają się atrakcji. Co zastaną? Na przykład 11-metrowy wodospad, wieloryba i płaszczki na dnie oceanu.

Tereny położone przy stawach w myślęcińskim parku są ulubionym siedliskiem ptaków, w tym gęsi, kaczek, perkozów, bocianów, kruków i mew.

Fot.: Dariusz Bloch


Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” służy bydgoszczanom o wielu lat, oferując chwile wytchnienia w urozmaiconym pod względem krajobrazowym, botanicznym i funkcjonalnym miejscu. Przed zbliżającą się majówką przedstawiamy najbardziej atrakcyjne miejsca największego w Polsce (ok. 830 ha powierzchni) miejskiego parku.

Dzikie koty Ogrodu Zoologicznego


W zoo, które w ostatnim czasie szybko się rozbudowuje (zbudowano pawilon z terrarium i akwarium, wybiegi dla tygrysa i wydr, zmodernizowano wybieg dla wilków) niebawem będzie można podziwiać nowe zwierzęta. W centrum zoo zamieszkają nowe, wielkie koty.


- Na zapleczu hodowlanym znajdują się już dwie pantery śnieżne, które teraz się aklimatyzują. Odwiedzający zoo będą mogli zobaczyć je dopiero wtedy, gdy zwierzęta przystosują się już w pełni do nowego mieszkania. Może to potrwać nawet kilka tygodni - wyjaśnia Magdalena Węglarz, dydaktyk z myślęcińskiego ogrodu. - Od kilku tygodni możemy pochwalić się czterema muflonami - to nasi najmniejsi lokatorzy. W zagrodzie obok harcują małe dziki, a w minizoo są małe kózki i puchate króliczki.

W ogrodzie, w poniedziałek (2 maja), odbędzie się tradycyjny już pokaz strzyżenia naszych owiec wrzosówek.

Sandra Tyczyno: I choć nie poczujemy nawet kropli wody, to znajdziemy się na dnie oceanu, a nad nami pływać będą płaszczki.


- Zwierzęta chętnie pozbędą się wierzchniego okrycia, a runo wykorzysta pani Karolina Krueger, która zajmuje się przędzeniem wełny - dodaje Magdalena Węglarz.

Warto też odwiedzić inne miejsca, na przykład okolice stawu, które wiosną stają się miejscami lęgowymi ptactwa wodnego, np. bocianów i czapli. A jeśli ktoś lubi silne wrażenia, to powinien zatrzymać się na chwilę w pawilonie z terrarium i akwarium, w których mieszkają krokodyle i... czarne, włochate pająki! Poza tym, w niedzielę, w akwarium odbędzie się niesamowite spotkanie z wielorybem.

- Choć nieprawdziwy, zrobi ogromne wrażenie - twierdzi Sandra Tyczyno, rzeczniczka Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”. - W sali dydaktycznej będzie można przenieść się do wirtualnego świata za pomocą specjalnych okularów. I choć nie poczujemy nawet kropli wody, to znajdziemy się na dnie oceanu, a nad nami pływać będą płaszczki. Za możliwość skorzystania z tej atrakcji trzeba będzie zapłacić pięć złotych. Zoo w maju czynne jest przez cały tydzień, a bilety kosztują 15 i 10 zł.

Zjazd z 11-metrowego wodospadu


- Nie lada gratką dla dzieci będzie nowość w Parku Rozrywki. Do Myślęcinka przyjechał właśnie ogromnych rozmiarów dmuchaniec - informuje Sandra Tyczyno. - Z 11-metrowego kolorowego wodospadu można zjeżdżać i wspinać się na niego do woli. Waży 1,5 tony. Nowy nabytek stanął przy gabinecie luster. Upiększone oblicze pokaże gościom dom do góry nogami. Wzbogaciła się aranżacja wnętrz, dodatkowo pojawiły się ciekawe odgłosy życia codziennego.

Kompleks Park Rozrywki-Zaginiony Świat, znajdujący się na zalesionym terenie i wyposażony w wiele atrakcyjnych urządzeń (np. kolorowe karuzele, dmuchane zamki, basen z piłeczkami, gabinet luster, ślizg - gigant, elektryczne samochodziki) czynny będzie w godz. 11-19.

Japońskie wiśnie, polskie góry


Jednym z najpiękniejszych miejsc myślęcińskiego parku jest Ogród Botaniczny, stworzony w 1977 roku tak, by mógł stać się siedliskiem dla cennych gatunków roślin, na przykład dla gatunków górskich zbudowano mini Tatry i Pieniny. Alpinarium należy do najpiękniejszych miejsc Myślęcinka. Są tu charakterystyczne formy górskie: ściany, granie, żleby i wąwozy. W centralnym miejscu - górskie jeziorko z potokiem i wodospadem.

W czasie majówki w „botaniku” powinny kwitnąć jeszcze magnolie.

- Chłodniejsze dni sprawiły, że rozkwitły one nieco później i możemy cały czas cieszyć się ich widokiem. Piękne okazy można podziwiać w różnych punktach ogrodu, między innymi przy arboretum - zachęca do odwiedziń ogrodu Iwona Bednarek, kierownik myślęcińskiego „botanika”. - Intensywnie żółte forsycje odbijają się od zieleni trawy i liści, a niebawem ogród zaróżowi się od kwiatów wiśni japońskich.

Wejście na teren Ogrodu Botanicznego jest bezpłatne. Bramy otwarte są w godzinach 9-21.

W czasie majówki, jak zapewnia Sandra Tyczyno, działać będą już niemal wszystkie punkty gastronomiczne na terenie parku, z wyłączeniem baru „Pod strzechą”. Sezon rozpocznie także Wakepark, czyli wyciąg zainstalowany na stawie przy Różopolu. - W sobotę rozpoczynamy nasz piąty sezon - mówi Maciej Śmigielski, z Wakeparku. - Otworzymy plażę i dwa boiska do siatkówki. W niedzielę organizujemy pierwsze spotkanie fanów jazdy na rowerze. W ramach cyklu „Sunday Bike Meeting” pojedziemy do Koronowa, mapkę trasy opublikowaliśmy już na Facebooku. Wpisowym jest... uśmiech.

Wierzchem lub ukradkiem przez las


W Ośrodku Rekreacji Konnej na wszystkich chętnych czeka 50 koni. Wierzchowca może dosiąść każdy, bez względu na stopień umiejętności jeździeckich.

- Proponujemy również przejażdżki bryczką, wycieczki konne w teren dla mniej i bardziej zaawansowanych jeźdźców - zachęca Urszula Żurek, kierownik ORK.

Podstawowy sprzęt; toczek, palcat, siodło i inne niezbędne podczas jazdy akcesoria otrzymuje się przed jazdą, ale obuwie należy mieć własne. Jeśli ktoś nie ma oficerek, to wystarczy sportowe obuwie.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej ukryte jest w malowniczym, zacisznym miejscu. W czasie majówki będzie można przysiąść w pobliżu centrum i... obserwować ptaki. Tak dla treningu, bowiem od następnej soboty (7 maja) rusza program obserwowania ptaków, przygotowany dla seniorów.

- Uczestnicy otrzymają lornetki i wyruszą w teren - wyjaśnia Olechna Wojtecka, prezes Stowarzyszenia Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej. - Zajęcia poprowadzi ornitolog, Daniel Kilon. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc.

Myślęcinek to park miejski, położony zaledwie trzy kilometry od centrum.

Jest enklawą leśnych uroczysk ze wzgórzami oraz jarami przeciętymi strugami, urzeka pięknem natury, harmonijnie połączonej z bogatą infrastrukturą, która pozwala na aktywny wypoczynek, relaks i uprawianie wyczynowych sportów. Park zajmuje 4,7 proc. powierzchni całego miasta. Zbiorniki wodne obejmują 18,5 ha (2 proc. powierzchni parku), a największy ma 10,3 ha. Szczegóły na stronie: www.myslecinek.pl

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 01-05-2016 10:42

  Oceniono 4 razy 4 0

  - Znawca: Przecież te dzikie gęsi kopuluja na oczach tego małego dziecka gender co na to cenzura?

  Odpowiedz

 2. 30-04-2016 21:53

  Oceniono 3 razy 3 0

  - z Bydgoszczy : Z okazji święta miasta ,może prezydent zafunduje nam darmowy parking ?

  Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz