Ugrupowania opozycyjne muszą wreszcie zrozumieć, że już nie rozdają kart

Przemysław Łuczak 1 stycznia 2016

- Planowana na styczeń debata na temat Polski w Parlamencie Europejskim wykaże, że działania PiS dotyczące Trybunału Konstytucyjnego mieszczą się w granicach prawa - mówi prof. ANDRZEJ ZYBERTOWICZ, doradca prezydenta RP.

Prof. Andrzej Zybertowicz nie wyklucza, że PiS przeprowadzi szybsze wybory samorządowe

Fot.: Bartek Syta


Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości, wprowadzając zmiany ustrojowe państwa, pójdzie śladem Węgier?


Fidesz, partia Victora Orbana, należy do Europejskiej Partii Ludowej, największego ugrupowania w Parlamencie Europejskim. Nawiasem mówiąc, jest w niej również PO. Węgry miały zatem w swoich działaniach pewną osłonę przed atakami środowisk lewackich. Natomiast PiS reformując państwo polskie może mieć trudniejszą sytuację, bo należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Czy w 2016 roku mogą poprawić się relacje partii rządzącej z opozycją?

Może tak się stać, jeśli zostaną spełnione dwa warunki. Po pierwsze, klub parlamentarny PiS zachowa spójność i zdolność do przegłosowywania kolejnych ustaw. Po drugie, ugrupowania opozycyjne, zwłaszcza PO i ugrupowanie Ryszarda Petru, które wyrażają interesy establishmentu, czyli uprzywilejowanych środowisk III RP, wreszcie zrozumieją, że są opozycją. Na razie próbują zachowywać się tak, jakby to oni nadal rozdawali karty w instytucjach polskiego państwa. Jeśli nie zmienią swojej postawy, relacje między partią rządzącą a opozycją nie poprawią się. Myślę jednak, że opozycja ciut ochłonie.

Jak będą wyglądały stosunki Polski z Unią Europejską?


To zależy od tego, czy sama Unia w dalszym ciągu będzie w kryzysie. Obecnie ma ona trzy główne problemy: imigrantów, agresję Rosji i strefę euro. Jeśli Bruksela potrafi te problemy rozwiązać, to próby nacisku na polskie władze mogą wzrastać. Jeśli jednak problemy pozostaną, rządy poszczególnych krajów będą miały większą skłonność, by dogadywać się z Polską. Na zewnątrz oczywiście będą hałasowali, by podkręcać opinię publiczną, ale po cichu będą współpracowali z rządem PiS. Planowana na styczeń debata na temat Polski w Parlamencie Europejskim - jeśli będzie rzeczowa - wykaże, że działania PiS dotyczące Trybunału Konstytucyjnego mieszczą się w granicach prawa.

Czy PiS skróci kadencję samorządów i rozpisze nowe wybory?

To będzie zależało od tego, czy Prawo i Sprawiedliwość odniesie sukces w realizacji swego programu socjalnego. Gdyby udało się przeprowadzić wsparcie wszystkich rodzin kwotą 500 zł na drugie i każde następne dziecko oraz dobrze zarządzać budżetem, to nie wykluczam, że tworząc nowe województwa, PiS zdecyduje się na przeprowadzenie szybszych wyborów samorządowych. Natomiast jeśli inne sprawy będą nieuporządkowane, nie sądzę, by otwierano kolejne fronty zmian.

Jak Prawo i Sprawiedliwość spełni swoje obietnice wyborcze?


PiS wskazuje na trzy główne kierunki uszczelniania systemu finansowego państwa. Są to: poprawa skuteczności ściągania podatków (w tym VAT), wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych oraz podatku bankowego. Warunkiem jest jednak mądre przeprowadzenie tych przedsięwzięć. Jeśli uda się to zsynchronizować, powstanie baza finansowa dla realizacji obietnic wyborczych.

Teczka osobowa: Socjolog, badacz układu i doradca polityków


Prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, kierownik Zakładu Interesów Grupowych i Podyplomowego Studium Socjologii Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Instytucie Socjologii UMK. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na socjologii wiedzy i „zakulisowych” wymiarów życia społecznego. Od września br. jest doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. W latach 2008-2010 był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 02-01-2016 09:51

  Oceniono 2 razy 1 1

  - kkk: Typowy pisowiec

  Odpowiedz

 2. 02-01-2016 06:48

  Brak ocen 0 0

  - To umorzyc i Jego i Ją............ : Co oni Jeszcze tam robią Kontakty Towarzysko telefoniczne Wychodzące na jaw...? ? ? Każde postanowienie możliwość ma Odwołania Zaskarżenia do wyższej Instancji .... Odwołuj się ..........I to od razu....

  Odpowiedz

 3. 01-01-2016 20:52

  Oceniono 5 razy 3 2

  - prowincja: Bardzo mądry profesor i tylko takich Polsce potrzeba, a nie tych pseudoprofesorków, szczególnie, co się nie znaja na prawie i wrzeszczą, ba, szczekają, że Polsce dzieje się krzywda. A oni mówiąc o Polsce maja tylko na względzie czubek swojego nosa i własnwe interesy. Taki Rzepliński będzie wył za te swopje utracone pond 20 tysiecy miesięcznie! A Lisy i inne? Nareszcie idzie sprawiedliwość!

  Odpowiedz

 4. 01-01-2016 20:02

  Oceniono 3 razy 1 2

  - Jurek: Sędzia torunskiego sądu , wyprosił mnie w czasie rozprawy aby ,,naradzić,, się z toruńską prokuratorką . Zostałem rozjechany na ścieżce rowerowej , pasach, przy zielonym świetle. Agresywna ,,prokuratorka,, po naradzie z toruńskim sędziom wydali ,, wyrok,, . Umorzyli sprawę.

  Odpowiedz

 5. 01-01-2016 18:04

  Oceniono 5 razy 4 1

  - Kłania się logiczne Myślenie.....! : Wiadomo było po wyborach 2015 ze to nadejdzie kwestia czasu i Balerony przestaną się panoszyć i spijać śmietankę..... Nie jednego wyprostuje Pis i Decyzje Parlamentu Sejmu i Senatu w Nowym Rządzie Andrzeja D Dlatego Obradują Nawet Nocami i Prostują zawiłe dziurawe Prawo..... Nie jeden Bedze Płakał i siądzie z dupskiem w Rzeczywistości Otaczającego go Polskiego Realizmu...... ! ! ! ! ! !

  Odpowiedz

 6. 01-01-2016 14:20

  Oceniono 9 razy 4 5

  - hepy: Ty taki... ów... synie, prędzej skończycie swój marsz po władze niż ci się wydaje.

  Odpowiedz