PiS zdecydowało się na tłamszenie opozycji, która w związku z tym zaostrza sposób działania

Przemysław Łuczak 1 stycznia 2016

- Nie przypominam sobie, żeby jakiś rząd po 1989 roku decydował się na tak fundamentalne zmiany personalne. Z drugiej strony, będziemy mieli próby rozmydlania różnych deklaracji ekonomicznych i socjalnych, bo nie ma na to pieniędzy w budżecie - mówi JANUSZ ZEMKE, europarlamentarzysta.

Janusz Zemke: Bruksela może podjąć próbę, żeby na Polsce troszeczkę zaoszczędzić

Fot.: Jarosław Pruss


Czy rząd PiS, wprowadzając zmiany ustrojowe państwa, pójdzie śladem Węgier?


Obawiam się, że Polska pójdzie taką drogą. Świadczy o tym to, co się dzieje wokół Trybunału Konstytucyjnego. PiS uzyskując w wyborach do parlamentu nieco ponad 35 proc. głosów, w wyniku różnych dziwnych zdarzeń, m.in. dlatego, że lewica nie przekroczyła progu wyborczego, ma samodzielną większość. A znając wizję państwa PiS, trudno przypuszczać, by Jarosław Kaczyński chciał się cofnąć.

Czy w 2016 r. mogą poprawić się relacje partii rządzącej z opozycją?

Niestety, nie przewiduję takiej możliwości. Przypuszczam, że te relacje będą się pogarszały, ponieważ taka jest logika konfrontacji. PiS zdecydowało się na politykę tłamszenia opozycji. Opozycja w związku z tym też zaostrza swój sposób działania i retorykę.

Jak będą wyglądały stosunki Polski z UE?


Do tej pory Polska była traktowana w UE jako państwo euroentuzjastyczne, a Polacy należeli do narodów, które w największym stopniu utożsamiały się z UE. Boję się, że to może się zmienić, bo rząd PiS nastawiony jest do Brukseli sceptycznie. Wzajemne relacje wyraźnie ochłodzą się. Może to przynieść negatywne skutki dla Polski. W 2016 r. dojdzie do analizy dotychczasowego wykonania unijnego budżetu do 2020 r., co będzie podstawą do ustalenia dalszych planów wydatkowych. Boję się, że to będzie ten pierwszy moment, w którym będziemy mogli odczuć osłabienie naszej pozycji w UE. Bruksela może podjąć próbę, żeby na Polsce troszeczkę zaoszczędzić.

Czy PiS skróci kadencję samorządów i rozpisze nowe wybory?

PiS nie będzie chciał pogodzić się z tym, że mając pełnię władzy na poziomie centralnym i administracji rządowej, nie będzie miał wiele do powiedzenia w sejmikach wojewódzkich, które są zdominowane przez PO i PSL. Z punktu widzenia PiS jest to poważny problem, ponieważ znaczna część środków unijnych, przeznaczonych na różne programy regionalne, jest dzielona właśnie przez sejmiki wojewódzkie. Przypuszczam więc, że PiS podejmie próbę przeprowadzenia zmian na tym szczeblu samorządów.

Jak PiS spełni swoje obietnice wyborcze?

Oddzieliłbym zapowiedzi zmian dotyczących instytucji państwowych, edukacji czy kultury od obietnic socjalnych. Już teraz widać, że w tej pierwszej warstwie, zakres zmian będzie bardzo głęboki. Nie przypominam sobie, żeby jakiś rząd po 1989 roku decydował się na tak fundamentalne zmiany personalne. Z drugiej strony, będziemy mieli próby rozmydlania różnych deklaracji ekonomicznych i socjalnych, bo nie ma na to pieniędzy w budżecie. Żeby nie być gołosłownym, obniżenie podatku dla najmniejszych przedsiębiorstw ma być przesunięte na następne lata. Podobnie jest z podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Nie sądzę, żeby w 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość zrealizowało w pełni swoje obietnice socjalne i ekonomiczne.

Teczka osobowa: Parlament Europejski, bezpieczeństwo i obrona


Janusz Zemke, polityk SLD. Prawnik, dr politologii. Od 2009 r. jest posłem do Parlamentu Europejskiego. Przedtem, od 1989 r. był posłem wszystkich kadencji Sejmu. Pracował w sejmowych komisjach obrony narodowej oraz ds. służb specjalnych. W latach 2001-2005 był wiceministrem obrony narodowej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 03-01-2016 00:04

  Oceniono 2 razy 1 1

  - nop: Czemu Zemuch takki smutny. Przecież tak dobrze dogaduje się ze Zwiefką.

  Odpowiedz

 2. 02-01-2016 22:39

  Oceniono 2 razy 1 1

  - mat: I sekretarz PZPR Zemke i I sekretarz Krystian Łuczak przyczynił się do upadku SLD. Chwała mu za to. A te barany z sld idą za nim na rzeź jak za czarnym baranem.

  Odpowiedz

 3. 02-01-2016 14:49

  Oceniono 2 razy 1 1

  - To sobie przypomnisz Rząd i Partie : Prawa i Sprawiedliwości zmiany personalne i Fundamentalne Żaden Problem Odświeżysz sobie umysł .....Łatwiej będzie się żyło A czemu banki Instytucje Finansowe nie wystawiają rachunków i faktur VAT-owskich za swoje usługi ..............? ? ? Pieniądze Leżą w sejfach i w podziałach Dużych Korporacji Finansowych ......

  Odpowiedz

 4. 02-01-2016 13:31

  Oceniono 2 razy 1 1

  - antykomuch: Ten komuch niech spada! Teraz wspiera anty-PO-lską opozycje. Jedni kradli przez 8 lat a drudzy ciągle w sejmie o przerwy proszą. Precz z nimi!

  Odpowiedz

 5. 02-01-2016 11:08

  Oceniono 6 razy 3 3

  - AUDIO.: Chciałbym się dowiedzieć co ten działacz z PZPR zrobił dla Bydgoszczy. Co on robi teraz? Dlaczego teraz nie śmierdzą mu Euraki tak jak za czasów PZPR nienawidzili dolarów amerykańskich. Czym się zajmuje w Brukseli? Czy to jest prawda , że nie mieszka już w Bydgoszczy? Jeżeli nie to dlaczego go pokazujecie.

  Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

  1. 02-01-2016 10:12

   Oceniono 7 razy 3 4

   - Emeryt 68: Panie Zemke, to nie PiS a wyborcy tak zdecydowali. Więc proszę nie przeinaczać faktów. Polacy, już mają was dość!!!!!!!!!!

   Odpowiedz

  2. 02-01-2016 06:43

   Oceniono 9 razy 5 4

   - Wyprostują ta Swoją Głowę : Leci tobie jak psu slina na Kosci ....Przegrali uhahaha buhahhaah Dobrze

   Odpowiedz

  3. 01-01-2016 23:48

   Oceniono 14 razy 8 6

   - max: " Idą ś.w.i.n.i.e PO ulicy ,każda ś.w.i.n.i.a głośno kwiczy. czemu kwiczysz?-ktoś zapyta -odebrali nam koryta.."

   Pokaż odpowiedzi (3) Odpowiedz

   1. 01-01-2016 23:00

    Oceniono 9 razy 5 4

    - 2016: mówi JANUSZ ZEMKE że zabierają nam korytka i układy a ja inaczej nie umiem żyć

    Odpowiedz

   2. 01-01-2016 20:47

    Oceniono 10 razy 6 4

    - Polska powiatowa: Zemke ma juz poważne otępienie starcze, skoro sobioe nie przypomina, jak się zachopwywała jego formacja przez dziesiątki lat i potem on w koalicji parlamentarzmej w ostatnich latach wobec ttych, co mieli inne poglądy nież PZPR, SLD i PO. Sama jestem tego najlepszym przykładem, a spac dowodami mogę z rękawa. Czas na odpoczynek tow. Zemke!

    Odpowiedz

   3. 01-01-2016 19:14

    Oceniono 20 razy 13 7

    - vbcv: Biedactwo, żadnych szans na stłamszenie kogokolwiek. A o czym myśleliście Zemke'wicz kiedy byliście grupą trzymającą władzę, że to będzie trwało wiecznie? A wiecie co to prawo i sprawiedliwość? 'wno tam wiecie!

    Odpowiedz

   4. 01-01-2016 13:56

    Oceniono 23 razy 13 10

    - Max Meyer: lewaki nie mogą pogodzić się z oderwaniem od koryta. PiS wprowadza normalność, bo próbuje zrobić coś dla Pl, kowalskich, a lewakom z głosem niemieckim to po prostu nie na rękę.

    Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz