Witajcie w imperium ojca Rydzyka! "Prosimy o dalsze ofiary na świątynię"

Małgorzata Oberlan 11 września 2015

Tym razem doroczny piknik w Toruniu pod nazwą "Dziękczynienie w rodzinie" był okazją do pokazania słuchaczom Radia Maryja, jak wygląda kościół, powstający dzięki ich ofiarom. Byli zachwyceni...

Każdy detal nowej świątyni był podziwiany i dokumentowany

Fot.: Grzegorz Olkowski


Rodzina Radia Maryja pęka z dumy. Oto jest dzieło: imponujący kościół p.w. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Wysoki na 50 metrów, zwieńczony kopułą ze złotą koroną. Dziś, w sobotę 5 września, wreszcie można zajrzeć do wnętrza.


- Jest tak pięknie, że aż płakać się chce - nie kryje wzruszenia pani Teresa spod Olsztyna. W zeszłym roku na "Dziękczynieniu" nie była, bo chorowała. Dziś czuje się lepiej i przyjechała do Torunia spec-jalnie, by dzieło zobaczyć. Cieszy się, że ma swój finansowy wkład w jego budowę; nie na tyle wielki, by zasłużyć na tabliczkę z nazwiskiem w świątyni (ojciec Tadeusz Rydzyk obiecuje ją "każdemu ofiarodawcy od tysiąca złotych"), ale jednak.

Kościół w pobliżu Portu Drzewnego w Toruniu, nieopodal Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, powstaje od 2012 roku. Stanowić ma wotum wdzięczności za polskiego papieża.

Koncepcja "bożego architekta"


Autorem projektu jest inżynier Andrzej Ryczek, architekt pochodzący z Torunia, ale od lat mieszkający w USA. Znany z wielu projektów sakralnych, w Polsce i za granicą. Przez "Nasz Dziennik" nazwany "bożym architektem" dogląda do dziś każdego szczegółu nowej świątyni. "Nadzorował nawet prace związane z wykonaniem rzeźby Niepokalanej i ołtarza w dalekim Wietnamie", jak czytamy we wspomnianym dzienniku ("Boży architekt", 22.10.2013 r.)

Dwukondygnacyjne wnętrze posiadać ma 900 miejsc siedzących. Piętro ma być odwzorowaniem prywatnej kaplicy Jana Pawła II w Watykanie. Na parterze natomiast mieści się kaplica pamięci o Polakach, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.

Oczy już przykuwają kolorowe freski na piętrze i takież witraże na dole. Na jednym dość wiernie przedstawiono spotkanie pielgrzymów Rodziny Radia Maryja z papieżem. Sylwetka o. Rydzyka jest rozpoznawalna. - Zobaczcie, ile już zrobiliście - istnieje radio i telewizja, wbrew wszystkiemu i wszystkim. Można razem? Popatrzcie na uczelnię - tutaj jest jej jeden fragment, drugi jest przy kościele św. Józefa. Mamy dalsze plany. Może wam kiedyś o nich opowiem. Popatrzcie na to wszystko. Teraz budujemy kościół. Powstał w ciągu trzech lat. Można? Stworzyliśmy to wszyscy razem. Teraz trzeba odzyskać Polskę, rodzinę, dzieci - mówi o. Tadeusz Rydzyk w trakcie "Dziękczynienia". I tysiące gości mu przytakują (niektórzy wyraźnie kiwając głowami).

Modlitwa, kiełbasa i przeboje


Od sobotniego poranka do późnego wieczora przy świątyni sacrum miesza się z profanum. Założyciel Radia Maryja znów perfekcyjnie przygotował piknik dla tysięcy, organizując im strawę duchową i materialną. Pomyślał o wszystkim...

Można uczestniczyć w nabożeństwie w kościele, ale można tylko obserwować jego przebieg na jednym z dwóch telebimów. Można usiąść w amfiteatrze, słuchać, śpiewać i klaskać (wielki aplauz zyskuje premierowa piosenka Macieja Wróblewskiego o dwustu różach dla Maryi, a wieczorem - Tercet Egzotyczny). Można też dać udać się na shopping, w dwie długie aleje stoisk handlowych.

Czego tu nie ma... Kuszą miody, kiełbasy, oleje, soki (zdrowa żywność!), intryguje literatura poradnikowa w stylu "Kuracje świętej Hildegardy". Kolejki ustawiają się do stoisk z ziołami na przeróżne schorzenia: od miażdżycy po kłopoty z libido. Są i moherowe nakrycia, ale...

- Drooogie - przeciągle komentują panie, obmacujące kapelusze za 170 zł (berety tylko trochę tańsze). Jeśli jednak zechcą tylko symbolicznego podkreślenia światopoglądu, już za 4 zł kupią znaczek z napisem "Jestem moherem" i narodową flagą. Ich sprzedawca momentami nie nadąża z inkasowaniem pieniędzy.

W kilku miejscach, szerokim gestem, rozdawane są gotowe blankiety wpłat na Radio Maryja, TV Trwam i nowy kościół.

- Dziecko, bajki pleciesz jak moja wnuczka - mówi do mnie pani Maria (lat ok. 75, kurtka khaki, adidasy, szczupła sylwetka "pielgrzymkowa"). - Co Was interesują moje pieniądze? Wydaję je tak, jak uważam za właściwe. Budowę tego kościoła wspieram od trzech lat i będę wspierać tak długo, jak możliwości i sił mi wystarczy.

Toruń (oficjalnie) się nie wstydzi


W trakcie popołudniowych nieszporów uroczyście w ścianę świątyni wmurowany zostaje kamień węgielny. Słów kilka powie ks. biskup Andrzej Suski, swoje dołoży tez Michał Zaleski, prezydent Torunia. Nie może go tutaj zabraknąć, skoro objął patronat nad "7. Dziękczynieniem". - To spełnienie marzeń Rodziny Radia Maryja i jej wszystkich przyjaciół. Dziękuję wam za oddanie, z jakim wspieracie budowę tej świątyni - mówi.

W Toruniu nikogo już to nie dziwi. Wywodzący się z PZPR gospodarz miasta osiągnął mistrzostwo w przemowach na każdą okoliczność i łączeniu ognia z wodą (przez ostatnie lata miastem rządziła koalicja PiS-SLD-Czas Gospodarzy). Wspierająca o. Rydzyka postawa władz miasta przynajmniej oficjalnie zadaje kłam popularnemu w kraju hasłu "Toruń przeprasza za Radio Maryja".

Dzię-ku-jemy! Dzię-ku-jemy!


Radiomaryjny piknik dobiega końca wieczorem. Jego ostatnią atrakcją jest występ Tercetu Egzotycznego. Oklaski i skandowane podziękowania w amfiteatrze słychać było jednak przez cały dzień.

Po kilku dniach na forum Radia Maryja przeczytać można, że słuchacze nigdy nie zapomną słów piosenki Wróblewskiego o Wietnamczyku, który kuł marmur za dwóch, by wyrzeźbić dwieście róż dla Matki Bożej". Róże już można było podziwiać przy ołtarzu. Więcej cudów - niebawem.

Jedzono i słuchano


Na pikniku wystąpili m.in. Zespół Trzy Korony, Cygański Tabor, Mali Wierchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej, Siewcy Lednicy, Maciej Wróblewski (autor hitu "Alleluja i do przodu!) oraz Tercet Egzotyczny. Konsumowano natomiast w kilku jadłodajniach pod chmurką karkówkę, udka z kurczaka(od 6 zł za sztukę), kiełbaski z grilla, zupy i ciasta. Organizatorzy zadbali też o potrzeby fizjologiczne,stawiając ciąg toalet.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 05-11-2015 18:19

  Brak ocen 0 0

  - Zdz: W wydaniu papierowym jest jeszcze inna fotka. Na drugim planie nieostry zarys kościoła p.w. Marii Gwiazdy Nowej Ewangelii i św Jana Pawła II. A na pierwszym? Odwrócone postaci młodych ludzi w czapce z napisem SHIT. czyżby CELOWA manipulacja

  Odpowiedz

 2. 07-10-2015 20:24

  Oceniono 3 razy 1 2

  - ZAK : To totalny margines społeczny ojciec marginalnej psychicznie ograniczonej ciemnoty.

  Odpowiedz

 3. 17-09-2015 18:47

  Oceniono 5 razy 3 2

  - M.F. : Wygląda jak Cyrk Korona .

  Odpowiedz

 4. 16-09-2015 14:20

  Oceniono 9 razy 6 3

  - qwert: nie daję Rydzykowi datków i nie obchodzi mnie to kto mu daje ,tym co nie dają a tu ujadają życzę miłego dnia i więcej rozwagi w tworzeniu opinii włącznie z autorką tego gniotu

  Odpowiedz

 5. 15-09-2015 19:38

  Oceniono 12 razy 8 4

  - niko: A co to was obchodzi czy wierni dobrowolnie dają na kościół pieniądze.TVN ,Owsiak i inni też maja fundacje i na coś zbierają ,a jakoś się nie bulwersujecie.

  Odpowiedz

 6. 14-09-2015 19:35

  Oceniono 14 razy 10 4

  - sas: Co to Panią Oberlan obchodzi, że ludzie dobrowolnie wpłacają na kościół . Niech się Pani publicznie odniesie do "wpłat obowiązkowych " jakie wydziera od Polaków Państwo . Niech Pani napisze o japońskiej wyprawie Komorowskiego za 1.400.000 zł ...aby poskakał sobie po stołkach ...

  Odpowiedz

 7. 14-09-2015 18:28

  Oceniono 8 razy 4 4

  - ced: A ile dzieci by było biednych wyżywionych za te pieniądze ?

  Odpowiedz

 8. 13-09-2015 15:59

  Oceniono 19 razy 13 6

  - zed: Czyżby narodziny nowej hieny dziennikarskiej?

  Odpowiedz

 9. 13-09-2015 10:02

  Oceniono 21 razy 14 7

  - idek1702: Oj gdy powstaną inne świątynie, jakie wtedy będą hymny pochwalne,dziennikarz będzie szalał z radości. Jeszcze kiedyś zatęsknicie za chrześcijaństwem, tamci są już blisko, już niedługo a się doczekacie.

  Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz

  1. 12-09-2015 20:45

   Oceniono 9 razy 5 4

   - Lux: Ten Wasz tytuł.. a fee

   Odpowiedz

  2. 12-09-2015 18:18

   Oceniono 9 razy 9 0

   - Okłamywany: Jak się nazywa w takim razie Sejm i Senat ? czy to nie jest imperium politycznych nieudaczników ,złodziei i innych palantów ? którzy nas okłamują i okradają ?. Jeżeli ktoś komuś coś daje z własnej woli to nic złego inaczej jest kidy nas okradają w majestacie SWOJEGO ! bez-prawia.

   Odpowiedz

  3. 11-09-2015 20:44

   Oceniono 31 razy 20 11

   - Sławek: Widząc zdjęcie i podpis na pierwszej stronie zastanawiam się ile potrzeba złej woli, niechęci, złośliwości (to tylko delikatne określenia) aby zdjęcie kościoła opatrzyć podpisem imperium. Proszę się zastanowić czy to jest prywatny obiekt ks. Rydzyka czy kolejna, ogólnie dostępna świątynia. Przecież to wszystko zostanie dla potomnych. Będąc w tym roku na wakacjach mogłem podziwiać stare zamki, pałace, świątynie które ktoś kiedyś wybudował i można je do dzisiaj podziwiać. Kolejny raz potwierdza się że w expresie piszą nie dziennikarze ale mali ludkowie którzy są w stanie wszystko napisać aby tylko zdobyć uznanie przełożonych. I na koniec osobie która napisała polecam słownik języka polskiego lub sprawdzenie w internecie znaczenie słowa imperium bo wg. mnie nie pasuje to do zdjęcia i faktów.

   Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz

   1. 11-09-2015 17:04

    Oceniono 22 razy 14 8

    - FRAN: JAKIE IMPERIUM COS SIE KOMUS POMILIŁO

    Odpowiedz

   2. 11-09-2015 14:54

    Oceniono 24 razy 13 11

    - D....a: A mnie sie nie podoba. No ale idiotyzm ludzi nie ma granic.

    Odpowiedz

   3. 11-09-2015 08:06

    Oceniono 25 razy 17 8

    - M. z M.: To już jest nudne, że zawsze trzeba wypunktować w tytule te składki, czy ofiary, a innych rzeczy się nie dostrzega....

    Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz