Miniona świetność Chersonezu

Krzysztof Błażejewski 24 lipca 2015, aktualizowano: 24-07-2015 10:06

Mało które z miast przechodziło tak zmienne koleje losu. Dziś wygląd jego ruin przywodzi na myśl Pompeje, choć leży od nich bardzo daleko. Na Krymie.

Po ruinach Chersonezu, po wykupieniu biletu, można spacerować swobodnie. W przeciwieństwie do pilnie strzeżonych zabytków w Europie panuje tu wschodni luz. Nieliczni turyści mogą wynosić do woli znalezione przez siebie fragmenty mozaik czy antycznych skor

Fot.: Krzysztof Błażejewski


Chersonez Taurydzki założyli po długiej podróży koloniści greccy z Miletu, szukający nowych miejsc do zasiedlenia w VI wieku p.n.e. Miejsce na południowym zachodzie półwyspu Tauryda, jak wówczas określano Krym, celom tym odpowiadało, było bowiem nasłonecznione i osłonięte przez góry od zimnych wiatrów z północy, a skomplikowana linia brzegowa sprzyjała ewentualnej obronie.


fot. Krzysztof Błażejewski


W III wieku p.n.e. Chersonez przeżył swój złoty wiek. Potem miasto opanowało Królestwo Pontu. Po nich rządzili tu Rzymianie, następnie kolejno Hunowie, Cesarstwo Bizantyjskie, książęta Rusi, Mongołowie i Genueńczycy. W 1399 r. mongolskie hordy Edygeja zdobyły i zniszczyły miasto, o którym świat zapomniał. Ruiny Chersonezu odkopano przypadkowo dopiero w 1817 r. i od tej pory trwają tu prace wykopaliskowe.

fot. Krzysztof Błażejewski


Część źródeł podaje Chersonez jako miejsce chrztu Rusi w 988 roku. Książę Włodzimierz miał tu przyjąć wiarę prawosławną i poślubić Annę, siostrę cesarza Bizancjum Bazylego II. Na rzekomym miejscu chrztu w czasach carskich wzniesiono okazały sobór pod wezwaniem św. Włodzimierza - dziś muzeum. Na brzegu w XVIII w. ustawiono wieżę z sygnałowym dzwonem.

Na terenie Chersonezu zachowały się ruiny około 70 zabytkowych obiektów, w tym greckiego teatru, kilku bazylik, baptysterium, cytadeli, fabryki wina, domów mieszkalnych i magazynów do przechowywania żywności. Dziś potężne ongiś miasto stało się w praktyce przedmieściem rozbudowującego się ustawicznie sąsiada - Sewastopola.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.