Matematyk potrzebuje żony

Piotr Schutta 15 maja 2015

Potrafią zapomnieć o bożym świecie, zwłaszcza gdy są blisko rozwiązania problemu, nad którym pracowali od lat. Ale nigdy o tym, że podstawą działania jest myślenie. Tylko w anegdotach są dziwakami oderwanymi od rzeczywistości.

Robert Skiba (drugi od lewej), adiunkt wydziału matematyki i informatyki UMK w Toruniu wraz ze swymi najzdolniejszymi studentami: Aurelią Bartnicką, Bartoszem Bieganowskim i Danielem Strzeleckim

Fot.: Sławomir Kowalski

- Profesor Górniewicz, mój opiekun naukowy z okresu studiów, powiedział mi kiedyś, że matematyk musi mieć żonę, bo bez żony zginie. Żona uspołeczni, przystosuje do życia... Moja często mówi: „Robert, tak ubrany nie wyjdziesz do pracy” - śmieje się doktor Robert Skiba, 38-letni adiunkt Wydziału Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu.


Dziś ma na sobie dżinsy i skromny sweterek (raz założył go na lewą stronę i chodził tak przez cały dzień). Jest pracownikiem Katedry Nieliniowej Analizy Matematycznej i Topologii oraz opiekunem naukowym studentów z indywidualnym tokiem nauczania. Jego

podopieczni,


Aurelia Bartnicka, Bartosz Bieganowski i Daniel Strzelecki, niedawno zdobyli, odpowiednio, nagrody III, II i I stopnia na międzynarodowych zawodach matematycznych dla studentów w Sankt Petersburgu. W ciągu 4 godzin należało rozwiązać 7 niestandardowych, trudnych zadań. Toruńska ekipa zajęła drużynowo świetne 5 miejsce, rywalizując w sumie z setką najlepszych matematyków z całego świata.

Domeną naukową doktora Skiby jest

analiza nieliniowa,


dziedzina matematyki powstała po II wojnie światowej, z której korzystają współczesna fizyka, chemia i matematyka stosowana. Jej problemy i język są tak zaawansowane, że nie da się o nich opowiedzieć za pomocą prostych, uniwersalnych odniesień.

- Kiedyś teściowa mnie zapytała: „Robert, czym ty się właściwie zajmujesz?” - uśmiecha się dr Skiba. Przyznaje, że kilka dni zajęło mu szukanie analogii, za pomoca których mógłby zaspokoić ciekawość teściowej. Bo jak wytłumaczyć komuś, kto nie jest absolwentem wydziału matematycznego, że człowiek właśnie próbuje skonstruować niezmiennik homotopijny dla wielowartościowych układów dynamicznych? I nic nie da podpowiedź, że ten niezmiennik to indeks punktów stałych typu Fullera, odpowiedzialny za istnienie trajektorii okresowych, stacjonarnych, heteroklinicznych i tak dalej...

- My, matematycy, żyjemy

w świecie abstrakcji.


O problemach, które rozważamy, z nikim nie porozmawiamy. Ja mogę akurat z żoną, ponieważ ukończyła wydział matematyczny. Ale nawet jej mogę powiedzieć jedynie, bez wdawania się w szczegóły, że po 2 latach męki dowiodłem, iż grupa homologii zbioru rozwiązań jest nietrywialna - mówi dr Skiba. Kiedy w jego życiu prywatnym nie było jeszcze czynników uspołeczniających w postaci żony i dzieci, matematyka pochłaniała go bez reszty.

- Zdarzyło się na studiach, że przez cały semestr nie odezwałem się do rodziny. Miałem dużo zajęć, intensywny program. Mama w końcu zadzwoniła do dziekanatu, zaniepokojona, że nie daję znaku życia - mówi naukowiec. Czasem na rozwiązanie problemu matematycznego wpada w najmniej ocekiwanej chwili, choćby podczas zakupów w hipermarkecie i wtedy szuka skrawka papieru, by zanotować kilka literek.

- Taka jest myśl matematyczna. Nieuchwytna. Kiedy wpadam na pomysł, jak coś zacząć, a tego nie zapiszę, to ucieknie i już się nie przypomni - mówi 24-letni Bartosz Bieganowski, jeden z podopiecznych Roberta Skiby. Matematyka zauroczyła go w liceum, dzięki uczelnianym wykładowcom. - Wcześniej uczyłem się gotowych schematów rozwiązań. Dopiero w Liceum Akademickim w Toruniu zobaczyłem, że istnieje matematyka naukowa, w której nie ma gotowej ścieżki rozwiązania. Tu stawia się na kombinowanie, myślenie abstrakcyjne i twórcze.

Na półkach w gabinecie doktora Skiby znaleźć można ok. 100 fachowych pozycji z dziedziny analizy nieliniowej. Adresowane są do małej grupy specjalistów.
- We współczesnej matematyce mamy tak wąskie specjalności, że niektóre artykuły czyta i rozumie czasem tylko dwóch lub trzech ludzi na świecie. Nie ma już dzisiaj osoby, która panowałaby nad całą wiedzą matematyczną. Rocznie powstaje około 100 tys. nowych twierdzeń i nadal wiele problemów matematycznych czeka na rozwiązanie - mówi dr Skiba.

Od 8 lat adiunkt opiekuje się najbardziej uzdolnionymi studentami, przygotowując ich do miedzynarodowych konkursów. W ubiegłym roku czwórka jego podopiecznych (wśród nich, oprócz wcześniej wspomnianych, był także Janusz Schmude) zdobyła laury podczas najbardziej znanych zawodów matematycznych na świecie, organizowanych od 21 lat w Błagojewgradzie w Bułgarii. Staruje w nich od 300 do 400 studentów, reprezentując ok. 70 uczelni ze wszystkich kontynentów kuli ziemskiej. Zmagania młodych mózgów trwają dwa dni. Każdego dnia należy rozwiązać

po 5 zadań w ciągu 300 minut.


Układają je członkowie miedzynarodowego jury. Każda uczelnia startująca w zawodach ma prawo do umieszczenia w komisji sędziowskiej swojego przedstawiciela, który jednocześnie przygotowuje propozycje zadań na konkurs. Muszą być oryginalne i nie mogą być wcześniej nigdzie publikowane. Z kilkuset propozycji wybiera się tylko 10 najlepszych.

- Obrady zaczynamy po śniadaniu, a kończymy czasem o północy. To są bardzo skomplikowane wybory. Często się kłócimy - mówi Skiba.

Zanim zadania zobaczą konkursowicze, próbują je rozwiązać członkowie jury.

- Najlepsze jest to, że każde zadanie można rozwiązać na wiele sposobów. Rzadko się zdarza, że moje rozwiązanie jest takie, jak rozwiązanie studenta. Tam przyjeżdżają najzdolniejsi młodzi matematycy. Często ich propozycje są ładniejsze i krótsze od moich. To ja uczę się od nich
- dodaje wykładowca.

24-letni Daniel Strzelecki zarówno w Bułgarii, jak i w Rosji sięgnął po nagrodę I stopnia, która - używając języka sportowego - jest odpowiednikiem złotego medalu. O matematyce może opowiadać bez końca. Że jest prawdziwa, niepodważalna i że ukazuje porządek świata. Robi to z wdziękiem i lekkością. Podczas zawodów konkurenci myślą, że zasnął, podczas gdy on układa się wygodnie na ławce, zamyka oczy i myśli nad rozwiązaniem. Kiedy niedawno kandydował w wyborach samorządowych do Rady Gminy Lubicz, ułożył hasło, w którym też było o myśleniu:

„Myślenie jest podstawą działania”.


- Matematyka uczy przełamywania schematów. Większość ludzi uważa, że do rozwiązywania problemów potrzebne są algorytmy, z góry ustalone sposoby. Matematyk myśli inaczej. Szuka skojarzeń, łączy ze sobą różne pomysły, czasem z odległych dziedzin. Kreatywność to największa zaleta każdego matematyka - mówi Daniel Strzelecki.

- I zdolność do analizowania problemu. To się przydaje w sytuacjach życiowych. Najpierw przyglądamy się danym, a potem próbujemy je przetworzyć, logicznie i po kolei, szukając rozwiązania - dodaje 23-letnia Aurelia Bartnicka (w Petersburgu brąz).

Fakty


Potrzebny jest mentor, który kocha dyskutować

- Mocno rozwijającą się aktualnie dziedziną matematyki jest teoria równań różniczkowych. Jej językiem tłumaczy się prawa fizyki i chemii. Niektóre równania sa tak skomplikowane, że do obliczeń niezbędne są komputery.

- Prawdziwa matematyka nie uczy jak liczyć, ale jak myśleć - logicznie, a zarazem twórczo. Aby ją poznać niezbędny jest nauczyciel umiejący prowadzić dyskusję z uczniem.

- O twierdzeniu Pitagorasa słyszał każdy. Mało kto wie jednak, że można je udowodnić na 400 sposobów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 07-06-2017 03:53

    Brak ocen 0 0

    - Camila Rodela : Witam znajomych, nazywam się Camila Rodela i jestem z Michigan, Unied State. Jestem tutaj, aby zeznawać dobre utwory DR.OGAGA ​​KUNTA w moim życiu. Mój mąż i ja poślubiliśmy 27 lat z dwojgiem dzieci. Dwa lata temu wszystko się skończyło. Chciałem, aby mój mąż wrócił, a ja błagałam go, ale nigdy nie słuchał, więc natknęłam się na kilka świadectw dotyczących tego szczególnego czarodzieja. Niektórzy ludzie zeznali, że przywiózł ich ex kochankę, niektórzy zeznawali, że przywraca łono, leczyć raka i inne choroby, niektórzy zeznali, że może rzucić zaklęcie, aby powstrzymać rozwodu, a także zaklęć, aby uzyskać dobrą płatną pracę tak dalej. Jest niesamowity, natrafiłam też na konkretne zeznania, chodziło o kobietę o nazwie Vera, zeznawała, jak zabrał jej kochanek z Ex, a pod koniec swojego zeznań opuściła wiadomość. Po przeczytaniu wszystkich postanowiłem Spróbować. Skontaktowałem się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej i wyjaśniłem mu problem. I powiedział mi, co muszę zrobić, zrobiłem to i mój mąż wrócił do mnie. Rozstaliśmy nasze sprawy, a my byliśmy jeszcze bardziej szczęśliwi niż kiedykolwiek wcześniej DR.OGAGA ​​KUNTA jesteś utalentowanym mężczyzną i nie przestanę publikować go, bo jest wspaniałym człowiekiem. Jeśli masz jakiś problem i szukasz prawdziwego i autentycznego magenta, spróbuj go w każdej chwili, on jest odpowiedzią na twoje problemy. Możesz skontaktować się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej: ogagakunta@gmail.com i rozwiązać problemy tak jak ja. Może rozwiązywać następujące problemy i wiele więcej. (1) JEŚLI CHCESZ ZAANGAŻOWAĆ EX-BACK (2) CHCESZ PRZEWIDZIĆ SIĘ Z PAŃSTWA, ABY ZAPRZESTAĆ DIVORCE (3) CHCESZ PROPOZYCJE W PROMOCJI (4) CHCESZ MĘŻCZYZNA I KOBIETY, aby ZATRZYMUJĄC SIĘ ATRAKCYJNE (5) JEŚLI CHCESZ POZYSKAĆ ​​DZIECKO (6) Chcesz być bogaty (7) CHCESZ MUSI BYĆ TWÓJ TYLKO MIŁOŚĆ NA RESTYCIE ŻYCIA (8) MUSISZ MIEĆ DOBRE ŁUCKI (9) MUSISZ MNIE LOTERCZĄ (10) JESTEŚMY PRACA  Ogagakunta@gmail.com lub na stronie WhatsApp +2348069032895

    Odpowiedz