Kobiety 2014 roku!

kam, jar 30 grudnia 2014

Pięciu panów i pięć punktów widzenia, choć temat jeden: kobiety, które w mijającym roku wywarły na nas, mężczyznach, największe wrażenie. Na tej liście są przedstawicielki różnych pokoleń, ale łączy je jedno: pasja życia.

Justyna Kowalczyk

Fot.: Łukasz Trzeszczkowski

Bartosz Zaczykiewicz, reżyser teatralny z Torunia: Justyna Kowalczyk. Za jej niebywałą determinację, za to, że tyle już lat się ścigając, zdołała utrzymać najwyższy poziom sportowy. Niezwykłe dla mnie jest to, że ona potrafi pracować sama. Każdy, kto biega, wie, jakie to trudne trenować w pojedynkę. O wiele lepiej biega się w grupie, mimo że ma się w niej konkurentów. Trzeba umieć poradzić sobie z tą „samotnością długodystansowca”. Podziwiam ją za to, co musiała przejść. Nie wiemy, tak naprawdę, co przeżywała „w środku”, jako kibice widzimy tylko jej zmagania na trasie. Jednak wymagało z jej strony wielkiej odwagi, żeby opowiedzieć światu o własnej depresji i o tym, jak sobie z nią radzi. Nie każdego byłoby stać na taką otwartość. Justyna Kowalczyk to potrafiła.
http://m.7dni.pl/2014/10/orig/14778-319126.jpg
Marcin Czyżniewski, przewod. Rady Miasta Torunia: Niesamowita jest Danuta Szaflarska, którą w tym roku miałem okazję spotkać na toruńskim festiwalu filmowym Toffifest. Jestem wciąż pod ogromnym wrażeniem tego spotkania. Pani Szaflarska w lutym 2015 roku skończy sto lat. Jest serdeczną, wspaniałą osobą, a przy tym znakomitą aktorką, wciąż aktywną, występująca w teatrze i w filmie. Jest to tym bardziej niezwykłe, że panuje u nas kult młodości, jeśli chodzi o aktorów. W każdej kolorowej gazecie widać uśmiechnięte młode twarze aktorek i aktorów, którzy niewiele więcej poza tym mają do zaoferowania. A tymczasem ona potrafi swoją osobowością przeciwstawić się temu bardzo płytkiemu blichtrowi polskich gwiazd. To było jedno z moich najpiękniejszych spotkań w tym roku.


http://m.7dni.pl/2014/12/orig/36281-322487.jpg
Zdzisław Prus: Kobietą, która wywarła na mnie piorunujące wrażenie w tym roku jest Izabella Szolginia. Już od tylu lat zajmuje się opieką nad zwierzętami, a wciąż ma w sobie mnóstwo młodzieńczej pasji. Z jednej strony, jest fantastką, która miewa szalone idee, a z drugiej strony - twardą realistką i niezwykle zręczną propagatorką przyjaznego podejścia do zwierząt. Ma cudowną osobowość, a przy tym włada bardzo piękną, bogatą polszczyzną. Mogłem przekonać się o tym, prowadząc wraz z nią aukcję na rzecz naszych „braci mniejszych”. Anegdoty, którymi komentowała każdy licytowany przedmiot, były znakomite pod względem literackim. Dowodem na to, że jest biegła w języku, niech będzie tomik poetycki, który przed laty wydała.


http://m.7dni.pl/2014/12/orig/c3a20-322488.jpg
Michał Cichoracki, socjolog z Bydgoszczy: Wielkie wrażenie zrobiło na mnie podejście do życia niedawno zmarłej aktorki Anny Przybylskiej. Postanowiłem, że nie będę się zbytnio zastanawiał i wskażę pierwszą osobę, która przyjdzie mi do głowy. Szczerze mówiąc, właśnie o Annie Przybylskiej pomyślałem w pierwszej kolejności. Mimo ciężkiej choroby, na którą zapadła, potrafiła do końca zarażać innych swoim optymizmem, a jednocześnie nie było w niej złości na świat. Niejeden człowiek w jej sytuacji by się załamał. Nie śledziłem zbyt dokładnie jej kariery oraz doniesień związanych z jej zmaganiami z chorobą. Jednak historia jej odejścia zawiera w sobie wstrząsający tragizm, ale również optymizm. Wszystko to sięga do korzeni naszej człowieczej natury.


http://m.7dni.pl/2014/09/orig/41f40-316760.jpg
Mirosław Ślachciak, Pracodawcy Pomorza i Kujaw: Moją faworytka jest Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych. Jest jedyną osobą z naszego regionu, która udowodniła, że politykę prowadzi się w gabinetach, a nie w mediach. Cenię ją za pracowitość i inteligencję. Poznałem ją kilkanaście lat temu, kiedy była wojewodą bydgoskim. Od tego czasu miałem okazję współpracować z nią na wielu płaszczyznach. Dała się poznać jako człowiek, który dotrzymuje danego słowa. Prywatnie jest bardzo ciepła, sympatyczna i miła. Natomiast jako polityk bardzo rzeczowa i konsekwentnie realizująca założone przez siebie cele. Życzę jej, żeby w nowym roku dalej jej się to udawało, tym bardziej że nasz region może na tym wyłącznie skorzystać.