Bądź krok przed chorobą

Małgorzata Pieczyńska 2 listopada 2014

Mieszkańcy regionu coraz chętniej korzystają z badań profilaktycznych. Jest lepiej niż kilka lat temu, ale do ideału daleko. Tymczasem wcześnie wykryta choroba, w wielu przypadkach pozwala na wyleczenie.

Regularne mierzenie ciśnienia i badanie EKG to podstawa profilaktyki

Fot.: Thinkstock

W Polsce choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet i mężczyzn.

Kup sobie ciśnieniomierz


- Podstawą jest regularna kontrola masy ciała. Krótko mówiąc trzeba się ważyć, bo otyłość nie pomaga naszemu sercu - mówi prof. dr hab. Grzegorz Grześk, specjalista kardiolog z Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza. - Problemem, który dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci, jest nadciśnienie tętnicze. Bóle głowy czy krwawienia z nosa mogą być sygnałem, że coś złego dzieje się z nami. I wtedy z pewnością trzeba zgłosić się do lekarza. W ramach profilaktyki zalecałbym regularnie mierzyć ciśnienie. W każdym domu powinien być ciśnieniomierz. Jeśli go nie mamy, to sprawmy sobie i bliskim taki prezent. Oczywiście, zawsze przy okazji wizyty w przychodni możemy poprosić o takie badanie. Stała kontrola ciśnienia pozwala na szybkie wykrycie nadciśnienia i podjęcie leczenia - dodaje.

Cholesterol, trójglicerydy


Ponadto osobom po 40. roku życia Grzegorz Grześk radziłby wykonać co najmniej raz na dwa lata tzw. profil lipidowy. - Chodzi o zbadanie złego cholesterolu LDL, dobrego - HDL, całkowitego i trójglicerydów. Tylko badanie krwi może dać nam odpowiedź, czy cierpimy na zaburzenia lipidowe. Niestety otyłość, palenie papierosów, dieta z dużą ilością soli czy miażdżyca zwiększają ryzyko zachorowania. Dlatego tak ważne, abyśmy prowadzili zdrowy styl życia. Gimnastykowali się, jeździli na rowerze, pływali, czy po prostu regularnie spacerowali. Aktywność fizyczna powinna iść w parze z badaniami profilaktycznymi, a jeśli do tego będziemy się zdrowo odżywiać, to powinniśmy długo cieszyć się dobrym zdrowiem - stwierdza Grzegorz Grześk.

Edukacja prozdrowotna


Doktor nauk medycznych Tomasz Mierzwa, koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia przy Centrum Onkologii w Bydgoszczy, podkreśla: - Wielu tragedii można by uniknąć, pod warunkiem, że nowotwór zostanie wcześnie wykryty. Świadomość wśród kobiet rzeczywiście wzrasta i coraz więcej z nich uczestniczy w bezpłatnych programach profilaktycznych. Liczba zachorowań na raka piersi rośnie, ale dzięki profilaktyce nowotwór udaje się uchwycić w niskim stopniu zaawansowania. Obecnie u 60 procent pań wystarczy usunąć guz, bez wycinania węzłów chłonnych czy konieczności amputacji piersi. Rak piersi to absolutnie numer jeden na liście zachorowań. W województwie rocznie mamy ponad 1000 przypadków, z czego 300-350 osób umiera. W przypadku raka szyjki macicy to ponad 100 zachorowań rocznie, u 60-70 kobiet następuje zgon. Jednak wskaźniki epidemiologiczne potwierdzają, że w porównaniu z poprzednimi latami zdecydowanie mniej kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy, czy raka piersi. Najczęściej powodem śmierci jest rak płuc.


Z profilaktyki nowotworowej raka piersi, czyli bezpłatnego badania mammograficznego co dwa lata mogą skorzystać panie w wieku od 50 do 69 lat. W programie profilaktycznym cytologię (także za darmo) mogą wykonać kobiety od 25 do 59 roku życia raz na trzy lata. Jednak nawyk dbałości o zdrowie musi nastąpić znacznie wcześniej. - Już 18-letnie dziewczęta powinny wiedzieć jak wykonać samobadanie piersi. I właśnie edukacji prozdrowotnej służy program taki jak „Szkoła promująca profilaktykę onkologiczną”, który realizujemy w placówkach oświatowych na terenie całego województwa. Uczestniczy w nim wiele szkół, co bardzo mnie cieszy. Wiosną zorganizowaliśmy szkolenie dla nauczycieli i zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się kilkaset osób. To pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku. Obecnie w Polsce z badań profilaktycznych korzysta 45 proc. kobiet. Jest lepiej, ale wciąż za mało, bo dążymy do 75 procent - mówi Tomasz Mierzwa.

Panowie, dbajcie o siebie


Panowie także powinni zadbać o swoje zdrowie i regularnie się badać. Po 65 roku życia warto wykonać badanie USG pod kątem tętniaka aorty brzusznej. To niebezpieczna choroba, która często przebiega przez długi czas bezobjawowo. Specjaliści radzą też, aby po czterdziestce raz na dwa lata przebadać się w kierunku raka gruczołu krokowego, po sześćdziesiątce raz na rok. - Niepokoić powinny stany zapalne, zaburzenia potencji, parcie na mocz, trudności z jego oddawaniem - mówi doktor Krzysztof Rożnowski, specjalista urologii ze Szpitala Eskulap w Osielsku, posiadający tytuł FEBU. - Przed laty w Polsce notowano około 4-5 tys. zachorowań na raka prostaty rocznie, obecnie - wraz z postępem diagnostyki - to 8-9 tys. Prawie 20 mężczyzn dziennie umiera na tę chorobę. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań - dodaje.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 02-11-2014 20:10

  Brak ocen 0 0

  - ReKa: Ludzie żyją jakby byli nieprzytomni. Wiedzą, że choroby często na początku nie dają sygnałów i wiedzą, że im wcześniej się o chorobie dowiedzą tym większe mają szanse na wyleczenie. Mimo to nie badają się, a potem są zdziwieni.

  Odpowiedz

 2. 02-11-2014 16:35

  Brak ocen 0 0

  - pacjent: W tym roku postanowiłem zrobić sobie badania profilaktyczne... pan doktor w przychodni, po długich przekonywaniach z mojej strony zgodził się zrobić mi podstawowe badanie krwi i prześwietlenie płuc, wszelkie inne badania uznał za bezcelowe (mam 56 lat)... pewnie jak już zachoruję będzie się dziwił, dlaczego się nie badałem... więc proszę - nie piszcie, że mam się badać...przecież lekarze (ci tzw. domowi) i tak wiedzą lepiej...

  Odpowiedz

 3. 02-11-2014 09:52

  Brak ocen 0 0

  - amorek : p.Pieczynska nie lepiej dwa ! kroki przeciez wszystko ma Pani w liczbie dwa

  Odpowiedz