Cydr jabłkowy- nowy król lata

Paulina Błaszkiewicz 12 sierpnia 2014

Na czym polega fenomen trunku z jabłek i drożdży? Zalet jest kilka. Ma mniej kalorii i mniejszą zawartość alkoholu niż wino jabłkowe albo piwo smakowe. Można go zrobić samodzielnie.

Fot.: thinkstock

Cydr jabłkowy coraz częściej można spotkać w sklepach spożywczych, klubach, kawiarniach, restauracjach. Dotarł jakiś czas temu do Polski i cieszy się coraz większą popularnością. Niegazowany albo lekko musujący napój - bo w takich wersjach można go spotkać - jest uwielbiany przez Hiszpanów, Francuzów i Brytyjczyków. Jest też znany w krajach skandynawskich.


Chociaż ma niską zawartość alkoholu - około 2-7 proc. - mimo wszystko
jest alkoholem. - Powiedzmy sobie szczerze, żaden alkohol nie jest zdrowy, oprócz czerwonego wina, które wspomaga trawienie oraz podnosi ilość czerwonych krwinek. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zachować umiar. Lampka wina tak - cała butelka nie. Z kolei jeśli chodzi o cydr, to nie jestem do końca przekonana o właściwościach odżywczych tego napoju. Na pewno jest dużo zdrowszy od piwa, ale jest z jabłek, które w nadmiernych ilościach mogą szkodzić, tak samo jak inne sezonowe owoce: śliwki, arbuzy, winogrona - mówi Małgorzata Rynkowska, dietetyczka.

Z jabłek (które stały się ostatnio z politycznych względów dość kontrowersyjnym tematem) robi się wszystko: ocet, ciasta, musy, dżemy, soki, kompoty. Nic dziwnego, że i jabłecznik, bo tak również mówi się o cydrze, co drażni smakoszy tego napoju, musiał dotrzeć do Polski. Bardzo długo nie mogliśmy się do niego przekonać, ponieważ w przeciwieństwie do pozostałych przetworów z jabłek, ten napój nie jest bardzo słodki.

Cydr jabłkowy mocno różni się od domowych nalewek, wiśniówek, cytrynówek czy pigwówek, między innymi tym, że nie jest dosładzany cukrem przed fermentacją. Dzięki temu napój, poza tym, że ma niską zawartość alkoholu, ma też niską wartość kaloryczną. 100 mililitrów cydru zawiera od 36 do 42 kalorii. Czy na pewno tylko? No właśnie. Polak w okresie letnim potrafi wypić nawet trzy albo cztery piwa dziennie, a, jak wiemy, puszka czy butelka piwa to mniej więcej pół litra, co daje ok. 400 kalorii. Cydr w takim przeliczniku prezentuje się lepiej, bo ma o połowę mniej kalorii, ale, jak mówi dietetyczka, owoce, które się w nim znajdują, mogą sprawić, że szybko włączy się nam uczucie głodu.

- Za sprawą owoców bardzo szybko wzrasta nam poziom cukru, ale należy pamiętać, że ten cukier równie szybko spada. Co wtedy robimy? Jemy i do tych kalorii, które znajdowały się w owocach w postaci surowej lub w alkoholu, musimy dodać kolejne, ale nie panikujmy. Wszystko jest dla ludzi. Zachowanie umiaru pozwoli nam cieszyć się nowymi smakami oraz nie przytyć. - radzi dietetyczka.

Cydr jabłkowy jest jednym z hitów tegorocznego lata i w porównaniu z lodami, goframi z frużeliną, rurkami z bitą śmietaną czy kawą mrożoną jest niewielkim grzechem. Schłodzony napój w wersji niegazowanej lub musującej jest doskonałym orzeźwieniem w upalne dni. Warto też zwrócić uwagę na najważniejszą zaletę cydru jabłkowego, czyli właściwości antyoksydacyjne.

Dzięki zawartości przeciwutleniaczy cydr neutralizuje wolne rodniki, które występują w organizmie człowieka. Ich nadmiar może być przyczyną wielu chorób, m.in. nowotworów i miażdżycy. Może też powodować przedwczesne starzenie się skóry, czego efektem są głębokie zmarszczki i kurze łapki.
Ten kto nie lubi jabłek w czystej postaci, nie polubi cydru. To jedyny napój, którego produkcja nie psuje prawdziwego smaku owoców.
Cydr można zrobić samodzielnie. Nie jest to ani kosztowne, ani pracochłonne.

Potrzebujemy tylko trzech składników: około 15 kilogramów jabłek, drożdże specjalistyczne oraz pożywkę dla nich. Nie ma żadnego cukru, jak przy robieniu konfitur czy dżemów, octu jak przy zaprawianiu ogórków, ani spirytusu, który jest niezbędny do zrobienia domowej nalewki.

Sezon na papierówki w pełni, więc może warto je wykorzystać inaczej niż zwykle. Zamiast kompotów, szarlotek, zapiekanek ryżowo-jabłkowych i musów spróbujmy zrobić cydr. Trzeba tylko pamiętać, by zachować proporcje. Najlepszy cydr powstaje z połowy jabłek kwaśnych oraz połowy jabłek słodkich. O tym, jaki będzie efekt, będziemy mogli się przekonać za dwa, trzy tygodnie, ponieważ cydr musi swoje odczekać.

Jeśli szybko zabierzemy się za robienie tego trunku, to jeszcze przed końcem wakacji zdążymy go posmakować. Tym, którzy nie przepadają za gotowaniem, pieczeniem i innymi rzeczami, które trzeba robić samemu w kuchni, polecamy wizytę w sklepie spożywczym lub kawiarni. W tych miejscach dostaniemy cydr gotowy do spożycia.