Seksualność pod ścisłą kontrolą

Dorota Witt 21 lipca 2014

„Ty puszczalska szmato” to nie zwykłe wyzwisko, lecz narzędzie kontroli kobiet. Kontrolują nie tylko mężczyźni, bo i kobiety niewybrednie komentują łóżkowe zachowania swoich rywalek, żeby osiągnąć swoje cele.

Fot.: facebook

Komentarze odnoszące się do moralności kobiet mają zawstydzać, ośmieszać, piętnować i wywoływać poczucie winy, a przez to sterować ich życiem. Zjawisko slut-shamingu to nie tylko negatywna ocena zachowań czy ubioru kobiety, ale także rozsyłanie jej zdjęć czy nagrań, kręconych w trakcie seksu.

Zagrożenie dla mężczyzny


Wiele zawinił stereotyp mówiący, że mężczyzna mający wiele partnerek jest macho, a kobieta - puszczalską. Ale nie tylko ten: - Także ten, który wpaja nam, że kobiety z natury są istotami mniej seksualnymi, jeśli nie ukrywają swoich potrzeb, są nazywane dziwkami - mówi dr Magdalena Grabowska, psycholożka, seksuolożka z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Jeśli kobieta odniosła sukces w sferze publicznej, stała się zagrożeniem dla mężczyzny. Ten znajduje sposób na obronienie swojej wysokiej samooceny - nie waha się, by, również w sferze publicznej, powiedzieć: „Co z tego, że jej się udało, skoro jest zwykłą zdzirą?!”

Kobiety eliminują rywalki


Atakowane w ten sposób są głównie kobiety i nieheteroseksulni mężczyźni, jednak sprawcami są także kobiety: - To nie jest dziwne, bo kobiety nie solidaryzują się ze sobą - mówi dr Magdalena Grabowska. - Odwołam się znów do przykładu udanej kariery zawodowej. Gdy kobieta zajęła wysokie stanowisko, znalazła się w zespole złożonym głównie z mężczyzn, ich traktuje łagodnie, bo musi wkupić się w łaski grupy, ale każdą kobietę o szczebel niżej bierze za swoją rywalkę, którą trzeba zdyskredytować.


To, czy się uda i jak głęboko takie działania wpłyną na psychikę ofiary, zależy od tego, czy kobieta przejmuje się opinią innych. - Jeśli bardzo, automatycznie zmniejszy się poczucie bezpieczeństwa nękanej kobiety, która z czasem wyćwiczy w sobie hamowanie ekspresji swojej seksualności, aż do wycofania się z wielu sfer życia społecznego - mówi dr Magdalena Grabowska.
- Niezwykle poważnie opinię innych traktują młodzi ludzie. Nastoletnia ofiara slut-shamingu, której komentarze kolegów nadszarpnęły reputację, często przestaje się akceptować - mówi Natalia Broniarczyk z warszawskiej Grupy Edukatorów Seksualnych. - W dalszej perspektywie wpływa to na podejmowane przez ofiarę decyzje seksualne, takiej kobiecie bardzo trudno będzie też osiągnąć satysfakcję w życiu erotycznym, bo zawsze już będzie jej towarzyszyć przebyta trauma.

Seks za zdjęcie


O doświadczenie tego rodzaju przemocy zapytano amerykańskie nastolatki, okazało się, że co piąty z nich padł ofiarą slut-shamingu. W Polsce takich badań nie prowadzono, co gorsza, młodzi boją się powiedzieć dorosłym, dlaczego cierpią. Najtrudniejsze jest przyznanie przed mamą i tatą, że były partner porozsyłał znajomym nagie zdjęcie ich córeczki. - Pamiętam sytuację sprzed roku, pod numer Wakacyjnego Telefonu Zaufania zadzwoniła dziewczyna, którą szantażował były chłopak, straszył, że upubliczni jej roznegliżowane fotki, jeśli ta nie będzie uprawiała z nim seksu - opowiada Natalia Broniarczyk. - To trwało kilka miesięcy, zanim nastolatka poprosiła o pomoc. Cały czas tłumaczyła, że wie, jaka jest głupia, że źle postąpiła, wysyłając to zdjęcie. Tak, to był jej wybór, trafiony czy nie, ale to chłopak zawinił. Przekonanie ofiary o winie sprawcy to często nasze podstawowe zadanie, bo kobiety bardzo łatwo siebie obarczają winą.

Za młodzi na oskarżycieli


Świadomość ofiary, że wina leży po stronie sprawcy (nieważne, jakie jej zachowanie go do tego sprowokowało!) jest pierwszym krokiem do przerwania łańcucha przemocy. Druki krok jest prawny - slut-shaming można karać z tego samego paragrafu co uporczywe nękanie. - Niestety, często nie mogę doradzać ofiarom tego rozwiązania, bo zgłaszają się do nas nastolatkowie, za młodzi, by samodzielnie złożyć doniesienie, a rodziców nie chcą angażować w sprawę - mówi Natalia Broniarczyk. - Jeśli dziewczyna usłyszy wulgarny komentarz na temat swojego biustu gdzieś na imprezie czy na ulicy, proponuję, by podeszła do kolegi, wprost powiedziała o swoich emocjach, jasno dało do zrozumienia, że nie życzy sobie, by ją w ten sposób nazywano. To nie jest łatwe. Poza tym praca nad wyeliminowaniem tego zjawiska nie kończy się na edukacji ofiary i sprawcy. Rzecz dzieje się w środowisku i to ze środowiskiem trzeba pracować, choćby organizując rzetelną edukację seksualną w szkołach.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 31-07-2014 11:44

  Oceniono 3 razy 1 2

  - qx: nie jestem pewien, ale chyba "ta" z "cycami" najbardziej na wierzchu to Jaś Kapela :)

  Odpowiedz

 2. 31-07-2014 09:33

  Oceniono 6 razy 6 0

  - molekuła: Nie cyce, a piersi jeśli już - biologię na pewno miałeś w szkole - to raz. Dwa - kobieta nie ma prawa eksponować swojego ciała? Może powinna ubrać się w wór pokutny, jak sądzisz? +Ja tu nie widzę niczego "wywalonego na wierzch".

  Odpowiedz

 3. 31-07-2014 09:31

  Oceniono 4 razy 4 0

  - matifa: Widać, że masz problem z seksualnością kobiet i założenie sukienki/bluzki z dekoltem jest dla ciebie tym samym, co pokazywanie nagiego biustu. Ciężko się pogodzić z tym, że ciało kobiety należy do niej??

  Odpowiedz

 4. 21-07-2014 14:05

  Oceniono 3 razy 3 0

  - Grazyna: To źli i głupi ludzie doprowadzają innych do tragedii, bo często jad sączy się z ich ust. Tylko źli i głupi ludzie rozpowszechniają kłamstwa = plotki o niewinnych ludziach. "Złym słowem zabijasz tak jak nożem" (śpiewał Niemen)

  Odpowiedz

 5. 21-07-2014 11:05

  Oceniono 10 razy 1 9

  - Domel: a na zdjęciu ilustrującym artykuł laski wywalają cyce na wierzch...

  Odpowiedz

 6. 21-07-2014 09:11

  Oceniono 7 razy 4 3

  - maly: Sek za zdjęcie: A nie lepiej sie zastanowić 2 - czy nawet 3 razy przed wysłaniem do kogoś nagiego zdjęcia ? Po co komuś takie zdjęcie ? Nie lepiej na żywo? Czy nie lepiej uświadomić sobie że w internecie nic nie ginie ? I za 10 - 20 lat może ta dziewczyna być politykiem albo kimś ważnym, medialnym, a zawistna osoba albo kontrkandydat to zdjęcie poda do internetu by zaszkodzić.

  Odpowiedz

 7. 21-07-2014 08:06

  Oceniono 7 razy 6 1

  - Ilona: Tyrania zwycięża, gdy uczciwi ludzie milczą. U nas prześladują niewinnych ludzi rozpowszechniając okropne kłamstwa o niewinnych ludziach, a Głupcy powtarzają plotki.

  Odpowiedz