Gdy włosów jest dużo za dużo...

Paulina Błaszkiewicz 2 maja 2014

W czasach, w których dominuje kult szczupłego i gładkiego ciała, nawet pojedyncze włoski przyprawiają nas o zawrót głowy, ale kiedy tak naprawdę mamy powody do zmartwień?

Fot.: Thinkstock

- Mamo, zobacz, ta pani ma wąsy jak nasz dziadek - krzyknęła dziewczynka w jednej z toruńskich kawiarni. Kobieta z wąsikiem to rzeczywiście niecodzienny widok. Jeszcze 20 lat temu pewnie nie byłoby aż takiego zaskoczenia, ale dziś, kiedy ciało musi być idealnie gładkie, a bujne włosy pożądane są tylko na głowie, trudno nie zwrócić na to uwagi. I może dobrze, bo nadmierne owłosienie nie jest tylko problemem estetycznym i uciążliwym, jak pisze jedna z pań na forum poświęconym hirsutyzmowi.


„Wstaję codziennie o godz. 4.30, ponieważ codziennie muszę się golić. Zimą mogę pospać trochę dłużej, bo pod swetrem i spodniami niczego nie widać. Muszę tylko przykleić nad górną wargę jeden plaster. Potem jeden szybki ruch i... wąsów nie ma. Wiosną i latem przeżywam dramat, bo muszę depilować się cała. Mam szorstkie, ciemne włosy na rękach i nogach, które po kilkunastu godzinach odrastają. Depilacja musi być rano. Jeśli robiłabym to wieczorem, rano miałabym powtórkę z rozrywki” - pisze 29-letnia „Walcząca z hirsutyzmem”.

Czym jest hirsutyzm?


Hirsutyzm to nic innego jak występowanie typowo męskich włosów u kobiet. Chodzi nie tylko o ich wygląd (włosy szorstkie, grube i ciemne), ale również miejsce występowania. Są to najczęściej okolice androgenne: górna warga, podbródek, piersi, lędźwiowy odcinek pleców, brzuch, uda i stopy. Jak walczyć z hirsutyzmem? Przede wszystkim zdiagnozować go u lekarza i podjąć leczenie, z którym kobiety bardzo często zwlekają. Zamiast tego wolą kupować coraz silniejsze środki do depilacji i wydawać krocie w gabinetach kosmetycznych, które propagują coraz nowsze i „skuteczniejsze” metody depilacji. Kobiety z nadmiernym owłosieniem o tym, że mają objawy hirsutyzmu, zwykle dowiadują się u ginekologa lub dermatologa.
Jak mówi dr Lech Mizarewicz, ginekolog, hirsutyzm jest jednym z objawów towarzyszących zespołowi policystycznych jajników.

- To jeden z charakterystycznych objawów, który jest wywołany podwyższeniem poziomu testosteronu. Występowanie nadmiernego owłosienia w okolicach typowo męskich powinno zaniepokoić kobiety, tak samo jak trądzik, z którym udają się do dermatologa - mówi ginekolog.

Panie otyłe chorują częściej


Hirsutyzm dotyka 5-10 proc. dziewcząt i kobiet. W okresie dojrzewania może występować przejściowo z powodu szybkich zmian w organizmie. Po dwóch latach od wystąpienia pierwszej miesiączki dokuczliwe objawy mogą ustąpić. Doktor Lech Mizarewicz podkreśla, że hirsutyzm bardzo często występuje u kobiet otyłych lub z nadwagą. - Pacjentki, które mają objawy hirsutyzmu, tak jak wspomniałem, mogą mieć też problemy z trądzikiem i nieregularnymi miesiączkami - dodaje ginekolog.

Czy hirsutyzm można wyleczyć? W części przypadków tak. W leczeniu stosuje się leki antyandrogenne, które mają na celu złagodzenie przykrych objawów. Trzeba jednak pamiętać o regularnych wizytach u endokrynologa.

Skłonności genetyczne?


Niezwykle ważną rolę w leczeniu pacjentek z hirsutyzmem odgrywa wywiad przeprowadzony przez lekarza. Jak mówi dr Lech Mizarewicz, nie tylko nieregularne miesiączki mają wpływ na występowanie nadmiernego owłosienia, ponieważ hirsutyzm może występować u kobiet, które miesiączkują regularnie i nie mają żadnych problemów z hormonami. Mogą za to mieć predyspozycje genetyczne oraz wrażliwe na androgeny, czyli męskie hormony płciowe, mieszki włosowe.

Objawy hirsutyzmu u kobiet, które mają skłonności genetyczne, nie są jednak tak nasilone, jak w przypadku pań z problemami hormonalnymi, dlatego mogą one korzystać z dostępnych metod depilacji. W przypadkach, gdy domowe sposoby usunięcia zbędnego owłosienia zawodzą lub są zbyt uciążliwe, warto zgłosić się do lekarza. Wiele kobiet z powodu intymnego problemu rezygnuje z kontaktów towarzyskich, popada w depresję lub stosuje autoagresję. Kult pięknego, szczupłego i gładkiego ciała obowiązuje i z tego powodu panie dotknięte z hirsutyzmem czują się wykluczone społecznie. By nie narażać się na przykre komentarze, nawet latem chodzą w długich bluzkach i spodniach, a jeśli już zdecydują się założyć coś bardziej zwiewnego, to cały czas mają wrażenie, że za chwilę fragment ciała znowu pokryje się niechcianymi włosami. Zamiast wpadać w manię albo spędzać kilka godzin na codziennym goleniu, lepiej wybrać się do lekarza. Nie tylko ginekolog czy dermatolog skieruje nas do endokrynologa. Może to również zrobić lekarz pierwszego kontaktu.

Z hirsutyzmem można żyć. Odpowiednie leczenie pozwala kobietom poprawić komfort życia. Pokonanie bariery wstydu u lekarza w wielu przypadkach może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie. Nadmierne owłosienie, poza tym, że dla większości pań jest problemem estetycznym, może też być związane z występowaniem wielu innych poważnych schorzeń, takich jak np. niepłodność czy nowotwory. Zanim sięgniemy po kolejną niezawodną maszynkę do golenia lub ciepły wosk, sprawdźmy, czy w środku wszystko działa bez zarzutu.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 28-10-2014 10:16

    Brak ocen 0 0

    - Monia: polecam! http://kobiecosc.info/meska-depilacja-mo j-facet-sie-depiluje/

    Odpowiedz