Rozdziobią nas franki i banki?

Katarzyna Bogucka

Tomasz Sadlik z Krakowa ma do spłacenia ponad milion złotych walutowego kredytu. Desperat skrzyknął więc ludzi z całej Polski w podobnej jak on sytuacji i lawina ruszyła. Jednego dnia odebrał aż 1600 maili! Prawnicy będą mieli co robić...

Większość dłużników szwajcarskich pieniędzy na oczy nie widziała, bo kredyt jest indeksowany w tej walucie, a wypłacane są złotówki. Od 2011 roku dzięki tzw. antyspredowej ustawie dłużnik może jednak spłacać raty we frankach

Fot.: Thinkstock

A najwięcej roboty ma na razie sam pan Sadlik, bo poza działalnością społeczną jest pisarzem i tłumaczem przysięgłym języków hiszpańskiego, katalońskiego, francuskiego i angielskiego. Na głowie ma także opiekę nad dzieckiem. Ponadto od kilku tygodni od rana do nocy odpowiada na maile od wszystkich zainteresowanych wstąpieniem w szeregi Stowarzyszenia Obrony Poszkodowanych przez Banki Pro Futuris (www.frankowcy.org.pl).Prawdę mówiąc, to zamieszanie pan Sadlik, prezes stowarzyszenia, ma na własne życzenie. Przyznaje jednak, że kamień spadł mu z serca na widok zapchanej skrzynki pocztowej. - Bo ze swoim nieszczęściem nie jestem już sam - wyznaje z ulgą. Ma swoich ludzi w całej Polsce. Do każdego z przedstawicielstw stowarzyszenia w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku zgłosiło się już ponad 100 osób, a to dopiero początek kampanii.

Tomasz Sadlik od komputera nie odchodzi chyba nigdy. Jest zdeterminowany. Na naszą redakcyjną skrzynkę wysyła od kilku dni po kilkanaście maili z licznymi załącznikami. Są w nich rysunki satyryczne (np. kredytobiorców mielonych przez bankową maszynkę), ekonomiczne wykresy, postulaty stowarzyszenia, nowinki z poselskich kręgów, dramatyczne historie o ludziach na finansowym dnie, przykłady podobnych inicjatyw z innych państw i ważne daty. Z ostatniej chwili - tylko do 21 marca do zbiorowego pozwu mogą przyłączyć się frankowcy związani z bankiem Millennium (zainteresowani mogą szukać pomocy wchodząc na stronę warszawskiej kancelarii: www.dt.com.pl.). Osobny pozew przygotowywany jest przeciwko Getin Bank. Inne banki także są przedmiotem procesowego zainteresowania frankowców.

Finansowe piekłoWe wtorek dowiadujemy się od Tomasza Sadlika, że do stowarzyszenia dołączył właśnie pan Czesław z Bydgoszczy. Jego historię przedstawimy za chwilę. Zacznijmy od finansowej niedoli inicjatora całej akcji. Na poczet kupna i remontu biura wziął w 2007 r. kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego (ok. 600 tys. złotych.) Umowę z bankiem zawarł na 32 lata. Kłopoty pojawiły się już po roku (gdy nieco wzrosła rata), ale dopiero po 2 latach zaczęło się regularne piekło (rata jeszcze raz taka plus znacznie mniej zleceń dla firmy).

Po gwałtownym osłabieniu złotówki i umocnieniu się franka kredytobiorca obudził się pewnego dnia z długiem 900 tys. zł. Życie mu się rozpadło... Dziś całość zadłużenia Sadlika wynosi milion sto tys. zł. Udało mu się spłacić zaledwie 225 tys. zł... Co na to bank? Na poczet rozliczenia zażądał oddania biura, ale to nie zaspokoiło wszystkich jego roszczeń, więc zagrożone jest także mieszkanie wierzyciela.

- Szkoda, że w czasie wstępnych rozmów z doradcą kredytowym nie było mowy o zaborze mieszkania. I że nikt nie ostrzegał, że frank zachowa się aż tak nieprzewidywalnie - wzdycha pan Tomasz. Nie ukrywa, że brak pełnej informacji to jeden z istotniejszych argumentów, mających świadczyć w sądzie na jego korzyść. Najważniejsze, że na czas trwania procesu zawieszona została egzekucja mienia pana Sadlika, który naprawdę może mówić o cudownym zrządzeniu losu, bo w sądzie reprezentuje go znany krakowski adwokat, Dominik Wieczorek, zdecydowany pracować za darmo, pro publico bono.

Rozpędzone jak lokomotywa stowarzyszenie nawołuje wszystkich frankowców, aby podłączali się do pozwów zbiorowych. Tak będzie i taniej, i sprawniej, bo nie w każdym mieście działają kancelarie gotowe przyjąć tego typu sprawy. Działacze Pro Futuris przekonują, że nie ma się czego bać. W razie przegranej, sąd nie musi (przychylając się do wniosku zubożałego powoda) obarczać oskarżycieli kosztami postępowania procesowego. To zresztą i tak niewielka kwota w porównaniu z tym, ile ci ludzie są dłużni bankom.

Złodziejstwo...Wspomniany wyżej pan Czesław z Bydgoszczy kupił niewielką kawalerkę na osiedlu Błonie. Jak twierdzi, by zmuszony do tej inwestycji z powodów rodzinnych, a dziś pracuje jak wół, także w weekendy, by regularnie spłacać kredyt. - Wziąłem zaledwie 44 tysiące franków - mówi bydgoszczanin. - W przeliczeniu na złotówki dostałem pożyczkę w wysokości 95 tys. zł, a po sześciu latach jestem winien... 150 tys. zł. Ryzyko walutowe rozumiałem do tej pory jako różnicę rzędu 10, 15, no, 20 procent, ale nie 70-80 procent. To, moim zdaniem, jest złodziejstwo i łamanie prawa. Dołączam zatem do stowarzyszenia i do pozwu zbiorowego. Mam też nadzieję, że to, co wywalczymy, znajdzie swoje odzwierciedlenie w przepisach.

Wydaje się, że jest na to szansa, bo dążenie do zmian legislacyjnych jest kolejnym, bardzo istotnym celem działalności wspólnoty frankowców. - Będziemy domagać się tego, by w polskim prawie znalazło się hiszpańskie rozwiązanie zapisane w ustawie - zawiesza egzekucje komornicze na czas kryzysu, do połowy 2014 r. Mówi też, że jeśli już doszło do egzekucji, pieniądze ze sprzedaży np. domu idą na spłatę kapitału, a nie odsetek, co jest korzystne dla ludzi - wyjaśnia Tomasz Sadlik. Stowarzyszenie frankowców chce, by (tak, jak w Hiszpanii) karne odsetki od niespłacanego kredytu wynosiły 2 proc. (w Polsce to 16 proc.).

Czas łączenia sił- Myślę, że zbierzemy pod tym przedsięwzięciem kilkaset tysięcy głosów. Kredyty we frankach wzięło 700 tys. Polaków - przypomina nasz rozmówca i przywołuje kolejne fakty, które dają nadzieję na korzystny dla frankowców finał. Mówi np. o korzystnych przepisach unijnych, o wstępnie zatwierdzonej dyrektywie (ma obowiązywać w całej Unii od 2014 r.), w myśl której mają być zrównane prawa klienta i banku. Poza tym, europejskie sądy unieważniły już kilka umów kredytowych w obcej walucie, m.in. Sąd Najwyższy Francji w 1999 r., sądy w Belgii i Barcelonie (2013 r.). Banki zostały pozwane przez indywidualnych klientów. Pro Futuris nawiązało w związku z tym kontakt z podobnym sobie stowarzyszeniem w Hiszpanii.

Teraz właśnie jest czas, by łączyć siły i zbierać sensowne argumenty. Przy wspomnianej już sprawie banku Millennium kredytobiorcom radzi się (źródło: millennium.artis. pl) opierać na prawomocnym - od maja 2012 r. - wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który uznaje za abuzywny (czyli nielegalny) punkt z umów o treści: „Kredyt jest indeksowany do CHF/USD/EUR, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna CHF/USD/EUR według Tabeli Kursów Walut Obcych, obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy”). Autor wymienionej wyżej strony interpretuje ten fragment wyroku następująco - zgodnie z prawem polskim i europejskim nielegalny punkt umowy nie wiąże stron i powinien być z niej usunięty, po jego wykreśleniu w umowie nie ma już innych odniesień do przeliczania kredytu i rat na żadną walutę obcą. Jak się do tego odniesie sąd?

Niezasłużony prezent?Bank można próbować podejść także z innej strony, np. sposobem poznańskiego prawnika Marcina Kwapińskiego, czyli odwołując się do przepisów Kodeksu cywilnego. Kwapiński to w Polsce druga obok Sadlika osoba, która przymierza się do samodzielnej walki z bankiem. Jego orężem ma być, m.in., art. 3581. Kc., konkretnie paragraf trzeci, który brzmi następująco: „W razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego, chociażby były ustalone w orzeczeniu lub umowie”.

Do bitwy chcą także dołączyć politycy. Pozostaje wierzyć, że nie jest to tylko objaw przedwyborczej gorączki. Stowarzyszenie Pro Futuris wie o 4 partiach (w tym 2 opozycyjnych), które ponad podziałami mają próbować zaradzić nieszczęściu frankowców. Nie będzie łatwo. Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że przeliczenie sumy kredytu po kursie franka z dnia podpisywania umowy byłoby niezasłużonym prezentem. Łukasz Dajnowski z Departamentu Komunikacji Społecznej Komisji Nadzoru Finansowego przed kilkoma miesiącami zwracał nam uwagę, że prawnicy raczej zgodnie milczą w tej sprawie. - Trzeba udowodnić, że klient działał w błędzie albo nie wiedział o ryzyku. Ale przecież klient dostawał informacje. Poza tym, kto miałby finansować skutki przewalutowania kredytów zgodnie z dawnym kursem? Zresztą punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie chcę się wymądrzać, ale trzeba było oszczędzać, pochodzić po bankach, poszukać gotówki. Nie można teraz oczekiwać, że ktoś zrobi nam prezent - rozwiewał złudzenia Łukasz Dajnowski.

A jednak coś się zmieniło. Potrzeba było zdesperowanego Tomasza Sadlika, który nie mając już nic do stracenia, postawił na nogi kilka tysięcy Polaków i co najmniej kilka kancelarii adwokackich. Będzie się działo...

Fakty


Wojna polsko-szwajcarska

- Frankowi dłużnicy mogą dołączać do stowarzyszenia kontaktując się pod adresem: traducciones@home.pl, a w sprawie pozwu zbiorowego: grupanafranki@gessel.pl (dotyczy między innymi banków: BPH, mBank, Raiffeisen, Santander), oraz:
pozewgrupowymillennium@dt.com.pl.

- Zdaniem Tomasza Sadlika, argument, zgodnie z którym banki stracą 44 mld zł na ponownym przeliczeniu kredytów zgodnie z dawnym kursem franka, jest nietrafiony, bo to tylko hipotetyczny zysk banku, a poza tym, kropla w morzu dochodów spółki.

- Szczyt popularności kredytów we franku szwajcarskim przypadał na 2008 r. Na każde 10 zł pożyczane na mieszkanie, 8 zł udzielane było w postaci kredytu we frankach. Szacuje się, że banki podpisały dotychczas ponad 600 tys. takich umów. Na koniec marca 2013 r. zadłużenie spłacających kredyty we frankach wynosiło 144,1 mld zł.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 16-11-2018 18:05

  Brak ocen 0 0

  - Pamela Rosa Flores: Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, wiarygodna i wiarygodna pożyczkodawca. Udzielam pożyczki z jasnymi i łatwymi do zrozumienia warunkami z 2% odsetkami. Zapewniam kredyty na działalność gospodarczą, pożyczki osobiste, kredyty studenckie, kredyty samochodowe i pożyczki na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: pamelarosaflores11@gmail.com

  Odpowiedz

 2. 16-11-2018 18:04

  Brak ocen 0 0

  - Pamela Rosa Flores: Witam, jestem osobą, która oferuje pożyczki międzynarodowe. Z kapitałem, który będzie wykorzystywany do udzielania pożyczek między osobami w krótkim i długim okresie od 10 000 do 500 000 zł wszystkim poważnym osobom, które są w rzeczywistej potrzebie. Stopa procentowa wynosi 2% rocznie. Moja oferta jest szybka i uczciwa, a jeśli spełniasz warunki, możesz otrzymać pożyczkę w ciągu 24 godzin, więc jeśli wniosek o pożyczkę jest nadal ważny, podaj kwotę wniosku o pożyczkę i datę spłaty. a także skontaktować się z nami za pomocą tego adresu e-mail: pamelarosaflores11@gmail.com

  Odpowiedz

 3. 20-07-2018 04:41

  Brak ocen 0 0

  - Barabra Emmanuel: cześć wszystkim Nazywam się Barabra Emmanuel, jestem tutaj, aby złożyć zeznanie, że otrzymałem kredyt hipoteczny od firmy pożyczkowej Jorge, po tym, jak złożyłem kilka wniosków od różnych pożyczkodawców, potrzebowałem pilnej pożyczki, aby założyć firmę i złożyłem wniosek od różnych pożyczkodawców online. który obiecał pomóc, ale nigdy nie dali mi kredytu hipotecznego, Oszukiwali mnie, a ja zostałem z niczym, Dopóki mój przyjaciel nie przedstawił mnie pani Jorge Grace, która obiecała mi pomóc i rzeczywiście zrobiła to, co obiecała bez jakiejkolwiek zwłoki , Nigdy nie sądziłem, że wciąż istnieją wiarygodni pożyczkodawcy, dopóki nie spotkałem się z panią Jorge Grace, która obiecała mi pomóc w spłacie kredytu hipotecznego i zmieniła moje przekonanie. Nie wiem, czy w jakikolwiek sposób potrzebujesz prawdziwej i pilnej hipoteki, nie krępuj się skontaktować się z łaską jorge za pośrednictwem firmowego e-maila: (jorgegraceloanfirm@gmail.com) powiedz jej, że Barabra poleciła ci, Wszystko dzięki niej . Barabra Emmanuel

  Odpowiedz

 4. 11-05-2018 01:38

  Brak ocen 0 0

  - Steven Holland: finanse na poziomie nieba oferuje gwarancje i niezawodna oferte pozyczki o oprocentowaniu 2%. Oferujemy pozyczki osobiste i biznesowe wszystkim potrzebujacym pozyczek. Jesli jestes zainteresowany pozyczka, skontaktuj sie z nami juz dzis: skylevel.finance@gmail.com

  Odpowiedz

 5. 23-02-2018 13:49

  Brak ocen 0 0

  - Hobelman: Czy potrzebujesz pożyczki? JEŚLI TAK! Skontaktuj się z Hobelman Finance and Mortgages Limited® Dla małych i dużych pożyczek. Oferujemy pożyczki po przystępnej stopie procentowej w wysokości 2%. Skontaktuj się z nami już dziś za pośrednictwem poczty elektronicznej na hobelmanfinance@gmail.com, a Twoja współpraca z nami będzie dobrym doświadczeniem. +17816567138 kredyt jest otwarty dla wszystkich bez względu na narodowość.

  Odpowiedz

 6. 19-02-2018 16:26

  Oceniono 1 raz 0 1

  - Jess: Czy szukasz funduszy na spłatę kredytów i długów? Czy masz kłopoty z niezapłaconymi rachunkami i nie wiesz w którą stronę iść lub dokąd się zwrócić? odwiedź Quicken Loan Fund Ltd. Oferują następujące rodzaje pożyczek * Kredyt konsolidacyjny zadłużenia * Pożyczka do wypłaty *Pożyczka biznesowa *Pożyczka osobista *Pożyczka na dom * Finansowanie samochodu * Pożyczka na gospodarstwo * Pożyczka komercyjna * Pożyczka na inwestycje Oferujemy pożyczkę o niskim oprocentowaniu 3% oraz pożyczkę na okres od 1 do 20 lat na spłatę pożyczki. Dlatego musisz szybko skontaktować się z nami, aby rozwiązać Twoje problemy finansowe. e-mail przez; quickenloanfund@gmail.com

  Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

  1. 14-01-2018 14:18

   Brak ocen 0 0

   - JOSHUA ERB: Cześć, jestem Joshua. W 2017 roku zrobiłem coś, co zmieniło moje życie na lepsze finansowo. Dwa miesiące po roku 2017 straciłem większość aktywów z powodu wybuchu pożaru w moim sklepie, w wyniku czego straciłem wszystkie długi. Potrzebowałem do 20000 $, aby odzyskać, otrzymanie pożyczki było poza moimi opcjami, które już pożyczyłem za dużo od mojego banku i dwóch firm pożyczkowych. Byłem zdruzgotany, gdy przyjaciel dał mi e-mail do kontaktu, mówiąc, że mogą mi pomóc z potrzebną mi ilością, byli hakerami. Na początku zignorowałem, ponieważ wcześniej znałem wszystkich tych ludzi i nie chciałem zostać oszukanym, ale nie było nikogo, do kogo mógłbym się zwrócić, więc wysłałem e-mail. Odpowiedzieli i dali mi dostępne pakiety, powiedziałem im, że potrzebuję 20000 $, powiedzieli mi szczerze, że plan nie był dostępny do następnego weekendu, więc musiałem czekać. Wreszcie! Było dostępne, ale powiedzieli, że najpierw muszę zapłacić za usługi, Cholera! Mam problemy z zaufaniem. Nie było mowy, żebym wysłał kwotę za coś, czego nie byłem pewien, więc zdałem. Dwa dni później, kiedy zobaczyłem swój status, musiałem do nich wracać. Powiedziałem im, że chcę wypróbować najpierw z najniższą kwotą, zapłaciłem im 200 $ za 2500 $, aw ciągu 3 godzin byłem w kasie western union. Poważnie! Byłem wstrząśnięty! Potem poszedłem dalej i zamówiłem 20000 $ i zapłaciłem im żądaną opłatę, następnego dnia wypłacałem pieniądze wiele razy, ponieważ wszyscy wiecie, że była ograniczona kwota, którą można było wypłacić w danym momencie. Od tamtej pory robię z nimi interesy i od tego momentu nie żałuję tego. Czuję się dobrze. Ty też chcesz dostać pieniądze, wyślij je teraz pocztą elektroniczną; checkmatehackers@gmail.com. Cieszysz się, że to zrobiłeś. Adiós ludzie i GOODLUCK

   Odpowiedz

  2. 11-01-2018 23:59

   Brak ocen 0 0

   - Paul Moritz: Cześć, jestem Paul Moritz, legalny i rzetelny pożyczkodawca. Udzielam pożyczek na jasnych i zrozumiałych warunkach z oprocentowaniem 3%. Podaję kredyty biznesowe, pożyczki osobiste, kredyty studenckie, kredyty samochodowe i pożyczki, aby spłacić rachunki. Jeśli potrzebujesz pożyczki, musisz się ze mną skontaktować bezpośrednio teraz: paulhelpfund@yahoo.com Niech cię Bóg błogosławi. Pozdrowienia, Pan Paul Moritz Email: paulhelpfund@yahoo.com

   Odpowiedz

  3. 07-12-2017 21:01

   Brak ocen 0 0

   - Elena: Drogi Pożyczka Poszukiwacze!!! Masz jakiekolwiek trudności finansowe? Czy chcesz założyć własną firmę? Ta firma pożyczkowa została utworzona organizacje praw człowieka na całym świecie, wyłącznie w celu pomocy ubogim i ludziom z trudnościami finansowymi życia. Jeśli chcesz ubiegać się o pożyczkę, skontaktuj się z nami pod poniższymi danymi: elenanino0007@gmail.com Nazwa: Wymag ana kwota pożyczki: Czas trwania pożyczki: Numer telefonu komórkowego: Dziękuję, niech Bóg cię błogosławi PEWNOŚĆ SIEBIE Elena

   Odpowiedz

  4. 28-10-2017 18:34

   Brak ocen 0 0

   - pastorsasben: Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc! Czy jesteś obecna sytuacja w tarapatach lub grozi kłopotami? W ten sposób dajemy Ci możliwość podjęcia nowego rozwoju. Jako bogata osoba czuję się zobowiązana do pomocy osobom, które starają się dać im szansę. Wszyscy zasłużyli na drugą szansę, a ponieważ rząd się nie powiedzie, musi pochodzić od innych. pastorosasben@outlook.com

   Odpowiedz

  5. 28-10-2017 18:32

   Brak ocen 0 0

   - pastorsasben: Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc! Czy jesteś obecna sytuacja w tarapatach lub grozi kłopotami? W ten sposób dajemy Ci możliwość podjęcia nowego rozwoju. Jako bogata osoba czuję się zobowiązana do pomocy osobom, które starają się dać im szansę. Wszyscy zasłużyli na drugą szansę, a ponieważ rząd się nie powiedzie, musi pochodzić od innych. Żadna kwota nie jest zbyt szalona dla nas i dojrzałość ustalamy za obopólną zgodą. Nie ma niespodzianek, nie ma dodatkowych kosztów, ale tylko uzgodnione kwoty i nic więcej. Nie czekaj dłużej i komentuj tego posta. Proszę podać kwotę, którą chcesz pożyczyć i skontaktujemy się z Tobą wszystkimi możliwościami. skontaktuj się z nami już dziś pod adresem pastorosasben@outlook.com

   Odpowiedz

  6. 13-10-2017 00:09

   Brak ocen 0 0

   - ŚWIADECTWO: Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim świecie i powiedziałem sobie, że każdy kredytodawca, który ratuje moją rodzinę przed naszą biedną sytuacją, opowiem imię całego świata i jestem tak z przyjemnością powiem, że moja rodzina jest na dobre, ponieważ potrzebowałem pożyczki w wysokości 100 000 USD, aby rozpocząć całe życie, ze względu na mój zawód, jako ja jestem jedną mama, z 4 dziećmi i całym światem wydawało się, że to było wisząc na mnie, dopóki nie poznałem wysłaną przez Boga firmę pożyczkową, która zmieniła moje życie i rodzinę, bojaźń Bożą, Nora Mildred, była zbawcą BOGA posłanym do ratowania mojej rodziny kredytem w wysokości 100 000 USD kontakt z nią noramildred.loan@hotmail.com

   Odpowiedz

  7. 11-06-2017 18:54

   Brak ocen 0 0

   - Robert: Cześć, Czy szukasz prawdziwej pożyczki po przystępnej stopie procentowej, w ramach sprzyjających warunków udzielania pożyczek? Czy potrzebujesz pożyczki na pokrycie długu lub spłacenie rachunków? Czy Twoje banki i inne instytucje finansowe zostały przez Ciebie odrzucone tylko dlatego, że masz niski wynik kredytowy? Czy potrzebujesz pożyczki lub finansowania z jakiegokolwiek powodu, Kredyty samochodowe Kredyty mieszkaniowe * Pożyczki firmowe * Kredyty hipoteczne * Kredyty mieszkaniowe * Kredyty konsolidacyjne * Pożyczki osobiste Uwaga: udzielamy pożyczki za 3-procentową stopę procentową rocznie. Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej: - cashloancompany10@gmail.com, aby umożliwić nam otwarcie pliku przetwarzania pożyczki. Kontakt z e-mail: - cashloancompany10@gmail.com Wszystkie go najlepszego, Pan Robert Smith.

   Odpowiedz

  8. 05-05-2017 16:12

   Brak ocen 0 0

   - David: Oferujemy pływającą program kredytów na poziomie 2%. Pożyczki w zakresie od 2000 pl 50.000.000,00 pl. Z lub bez zabezpieczenia. Więcej informacji udziela: (dmthriftagency@gmail.com)

   Odpowiedz

  9. 02-05-2017 10:05

   Brak ocen 0 0

   - Pani Elena: Drogi poszukujący pożyczki Masz jakieś trudności finansowe? Czy chcesz założyć własną firmę? Ta spółka pożyczkowa ustanowiła organizacje praw człowieka na całym świecie, a jedynym celem pomocy ubogim i osobom cierpiącym na trudności finansowe. Jeśli chcesz ubiegać się o pożyczkę, skontaktuj się z nami pod adresem e-mail: elenanino0007@gmail.com Nazwa: Wymag ana kwota kredytu: Czas trwania kredytu: Numer telefonu komórkowego: Dziękuję i błogosławię Bogu PEWNOŚĆ SIEBIE Pani Elena

   Odpowiedz

  10. 03-04-2017 02:47

   Brak ocen 0 0

   - Czy potrzebujesz prawdziwej pożyczki na cele : Czy potrzebujesz prawdziwej pożyczki na cele biznesowe lub płacić zadłużenie Kellie Wilson teraz za prawdziwe pożyczki za pośrednictwem poczty elektronicznej: Oceanicfinance113@gmail.com

   Odpowiedz

  11. 08-02-2017 10:41

   Brak ocen 0 0

   - Razem przeciwko bankom: Osoby zainteresowane bezpłatną konsultacją prawną dotyczącą niedozwolonych klauzul umownych zawartych w umowach kredytów we CHF, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią GLOBAL z siedzibą we Wrocławiu – www.kancelaria-global.pl

   Odpowiedz

  12. 12-11-2016 16:35

   Brak ocen 0 0

   - Sebastian: O frankowiczach narosło wiele mitów. Np. mało kto wie, że ujemny libor to szansa na szybszą spłątę kredytu, a dwa - mało kto biorąc kredyt hipoteczny spłaca go szybciej. SUgeruję przeczytać OD POCZĄTKU wszystkie wpisy poświęcone "frankowi" - https://www.niezaleznydoradcafinansowy.p l/kredyt-hipoteczny-frank-szwajcarski - aby móc samodzielnie wyrobić sobie zdanie na dany temat. Nie w każdej sytuacji frankowicz ma "przechlapane" ...

   Odpowiedz

  13. 09-08-2016 03:03

   Brak ocen 0 0

   - Larry Fox: Czy próbował pozyskać kredyty z banków bez sukcesu? Pilnie potrzebują pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub utworzenie własnej firmy? Uzyskać pożyczkę od jednego z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt poprzez e-mail: larryfox2016@hotmail.com

   Odpowiedz

  14. 24-06-2016 11:43

   Oceniono 8 razy 0 8

   - kredyt w gbp: huehuehue..dobrze wam tak pazerne na kase ujki. zachcialo sie tanich kredycikow to macie.

   Pokaż odpowiedzi (3) Odpowiedz

   1. 08-06-2016 15:31

    Oceniono 4 razy 4 0

    - Marcin : Podobna sytuacja jak poniżej 2006 r zaciągnięty kredyt, regularne spłaty i staję w tym samym miejscu . Róenież chcę się przyłączyć do pozwu.

    Odpowiedz

   2. 28-04-2016 14:53

    Oceniono 3 razy 3 0

    - grażyna: Witam. W listopadzie 2005 roku w GE Money - Bank Mieszkaniowy wzięłam kredyt na mieszkanie w kwocie 86.500 zł.indeksowany kursem CHF, na okres dwudziestu lat spłaty. Po 11 latach systematycznego spłacania nadal jestem dłużna bankowi prawie 100% przyznanego kredytu. Po kilku fuzjach banku obecnie kredyt spłacam w Banku BPH. Chciałabym dołączyć do pozwu zbiorowego na terenie woj. lubuskiego.

    Odpowiedz

   3. 30-03-2016 23:42

    Oceniono 4 razy 4 0

    - marysia: Marianna Bezler-Iwinski · Gastronomik Witam serdecznie Wzielam kredyt w CHF w 2008 w PKOBP,chcialabym sie dolaczyc do pozwu zbiorowego.Prosze o informacje.

    Odpowiedz

   4. 31-07-2015 14:12

    Oceniono 1 raz 0 1

    - InvictusCHF: Witam, reprezentuję Kancelarię Prawną Invictus. Posiadamy duże doświadczenie dotyczące klauzul niedozwolonych w umowach zdobyte na sprawach przeciwko polisolokatom. Przygotowujemy pozew zbiorowy przeciwko bankom, dotyczący unieważnienia zapisów o przeliczeniu na CHF. Zainteresowanych proszę o kontakt: filip.studniczka@kancelariainv ictus.pl

    Odpowiedz

   5. 02-04-2015 14:59

    Brak ocen 0 0

    - STANISLAW: MAM KREDYT WE FRANKWCH W GETIN BANKU /DAWNY DOM BANK Z 2007RPROSZE O KONTAKT .WARSZAWA.DZIEKUJE.

    Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz

    1. 18-03-2015 12:17

     Oceniono 5 razy 4 1

     - beata: no i wreszcie banki doczekały siępomocy z rządu by w razie czego gdy jakiś frankowicz nie bedzie miał z czego spłacać kredytu bo frank podskoczy niebawem do 7zl to ma wreszcie swój fundusz gdzie będą pieniążki czekały by banki nie miały strat ////fajny rząd BRAWO

     Odpowiedz

    2. 27-02-2015 10:04

     Oceniono 1 raz 1 0

     - asia: Jestem zainteresowana pizwem przeciwko Santander Consumer Bank kredyt w 2006 r

     Odpowiedz

    3. 25-02-2015 19:56

     Oceniono 7 razy 0 7

     - do poszkowanych frankowiczow!: Drodzy Frankowicze! Od lat wynajmuje mieszkania i gromadde oszczednosci na mieszkanie 2 pokojowe w Gdyni (ok 240 tys). Chcialem przyspieszyc ten proces i kupilem za wszystko akcje banku PKO BP na gieldzie. Dzieki akcji z frankami - akcje bankow mocno stracily , a wiec i ja rowniez. Liczylem sie z ryzykiem inwestujac na gieldzie jak i wy drodzy frankowicze powinniscie byli sie liczyc. Kto mi odda pieniadze? Moze i ja powinienem teraz zbierac wszystkich inwestorow ktorzy stracili oszczednosci zycia na gieldzie z powodu bessy spodowanej problemami bankow spowodowanych przez wasze pozwy i zadac pomocy panstwa? Pomyslicie sobie, ze skoro gralem na gieldzie to ponosilem ryzyko i powinienem sie liczyc ze stratami - macie racje! Ja sie liczylem a Wy? Stracilem duzo oszczednosci i dlugo jeszcze nie kupie mieszkania, bo nie chce sie ladowac w kredyt ale nie oczeluje, ze ktos mi je odda bo to bylo moje ryzyko! Wiec nie uwazam ze Wam sie cos roniez nalezy. Mieliscie pecha ale ja rowniez mialem! Ja spekulowalem z pelna swiadomosci ze moge poniesc strate wiec i wy przyjmijcie kare z pokora i nie wciskajcie innym kitu ze nie sadziliscie ze to takie ryzyko, bo to bajki dla dzieci!

     Pokaż odpowiedzi (4) Odpowiedz

     1. 24-02-2015 16:18

      Oceniono 1 raz 0 1

      - Robert: Jestem zainteresowany dołączeniem do pozwu przeciw Santander Consumer. Kredyt z 2004r

      Pokaż odpowiedzi (4) Odpowiedz

      1. 24-02-2015 10:32

       Brak ocen 0 0

       - krzysiek: Jestem zainteresowany dołączeniem do pozwu przeciw Santander Consumer. Kredyt z 2007r.

       Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

       1. 19-02-2015 10:28

        Oceniono 1 raz 1 0

        - Mirek: Mam kredyt we frankach z 2006 roku z dawnego Kredyt Banku, chciałbym nawiązać kontakt z jakąś grupą frankowiczów z Wrocławia i okolic i przyłączyć się do pozwu zbiorowego

        Pokaż odpowiedzi (4) Odpowiedz

        1. 17-02-2015 12:35

         Brak ocen 0 0

         - Tomek: W środę, 18-go lutego o godz. 18:30 spotkanie w Toruniu w SP9 (ul. Rzepakowa 7/9) w sprawie wyjazdu na Ogólnopolski Protest Kredytobiorców do Warszawy oraz przystąpienia do pozwów zbiorowych przeciwko bankom. https://www.facebook.com/profut uris.torun profuturiskujawskie@gmail.co m

         Odpowiedz

        2. 14-02-2015 14:28

         Oceniono 5 razy 0 5

         - daro1979: Ja też mam kredyt kto w Polsce go nie ma ? Lecz powiedzcie mi dlaczego mają wam zrobić dobrze drodzy frankowicze, a nie mają też zrobić tak ludzią którzy mają kredyt w euro czy dolarach czy też innej walucie ? Weźcie sami go braliście i zaliście ryzyko waluty a byliście zawzięci i chcieliście mniej płacić to teraz karma wróciła. Więc mam pytanie jak to się ma do konstytucji polskiej mianowicie dlaczego wam mają zrobić dobrze a innym kredytobiorców nie ?

         Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

         1. 13-02-2015 14:40

          Brak ocen 0 0

          - Teresa: Jestem zainteresowana dołączeniem do pozwu zbiorowego przeciwko PKO s.a były bank BPH - kredyt z 2006 roku.

          Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

          1. 12-02-2015 21:02

           Brak ocen 0 0

           - Renia: Gdzie sie kontaktować w sprawie Santandera? Prosze o info rtargosz@o2.pl

           Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

           1. 12-02-2015 19:58

            Brak ocen 0 0

            - Grzee: Czy ktos już wie gdzie mozna dołączyć sie do Panów Radnych z Krakowa -Stowarzyszenie Przeciwko Franka oraz gdzie dołączyć sie do pozwu zbiorowego w Krakowie przeciw PKO BP DAWNIEJ NORDEA BANK

            Odpowiedz

           2. 10-02-2015 21:43

            Brak ocen 0 0

            - Darek: Jestem zainteresowany dołączeniem do pozwu przeciwko BZWBK

            Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

            1. 09-02-2015 09:54

             Oceniono 7 razy 7 0

             - Agata: Chcę dołączyć do grupy przeciwko WBK BZ wcześniej KREDYT BANK

             Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

             1. 05-02-2015 18:20

              Brak ocen 0 0

              - Katarzyna: Chce dolaczyc do pozwu grupowego przeciwko Santander Consumer Bank. Kredyt z 2005 na zakup mieszkania. Nikt nie chcial udzielic samotnej matce kredytu zlotowkowego. Frank byl jedyna opcja.

              Pokaż odpowiedzi (4) Odpowiedz

              1. 05-02-2015 11:30

               Oceniono 1 raz 1 0

               - Beata i Krzysztof: Braliśmy kredyt frankowy w 2007 r i jesteśmy zainteresowani pozwem zbiorowym przeciwko Getin Noble Bank SA,stary oddział DOM,czy jest jakaś strona,by można było się z wami kontaktować,my mieszkamy w łódzkim

               Odpowiedz

              2. 04-02-2015 18:56

               Brak ocen 0 0

               - Danuta i Weronika Miiechowicz Szczecin: Razem bralysmy kredyt frankowy w 2006 r i jestesmy zainteresowane pozwem zbiorowym przeciwko Getin Noble Bank SA,stary oddzial DOM,czy jest jakas strona zapisy,by mozna bylo sie z wami kontaktowac,my mieszkamy w zachodniopomorskim

               Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

               1. 04-02-2015 18:21

                Brak ocen 0 0

                - Pro Futuris Kujawsko - Pomorskie: Osoby zainteresowane dołaczeniem do pozwów zbiorowych w kujawsko - pomorskim proszę o kontakt https://www.facebook.com/profut uris.torun

                Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

                1. 04-02-2015 11:45

                 Brak ocen 0 0

                 - Artur: gdzie w końcu trzeba się zapisywać/dołączać do pozwu zbiorowego - tutaj? czy jest inna strona/zapisy itp? Mam kredyt w Santander - 2007r.

                 Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz

                 1. 04-02-2015 11:44

                  Brak ocen 0 0

                  - Lidia i Beata Gaska: Razem czyli matka z corka bralysmy kredyt frankowy w 2007 r.jestesmy zainteresowane dolaczeniem do pozwu zbiorowego przeciwko Getin Noble Bank SA,kiedys oddzial DOM,dziekujemy serdecznie,jestesmy z Panem i laczmy sie wszyscy przeciwko najwiekszego przekretu frankowego,jake zrobily polskie banki swoim rodakom,w TLUMIE SILA.

                  Odpowiedz

                 2. 04-02-2015 11:21

                  Brak ocen 0 0

                  - Lidia Gaska i Beata Gaska: jestem zainteresowana pozwem przeciwko Get In Bank,mamy tam kredyt we frankach od 2007r

                  Odpowiedz

                 3. 04-02-2015 07:10

                  Brak ocen 0 0

                  - Mirosława: Jestem zainteresowana dołączeniem do pozwu zbiorowego przeciwko SANTANDER CONSUMER BANK - kredyt z 2005 roku.

                  Odpowiedz

                 4. 03-02-2015 11:19

                  Brak ocen 0 0

                  - KRZYSZTOF Z MYSZKOWA: Jestem zainteresowany dołączeniem do pozwu zbiorowego przeciwko SANTANDER CONSUMER BANK.

                  Odpowiedz

                 5. 02-02-2015 13:55

                  Oceniono 2 razy 2 0

                  - Marek: Jestem zainteresowny dołączeniem do pozwu przeciwko BZWBK.

                  Odpowiedz

                 6. 01-02-2015 22:00

                  Oceniono 1 raz 1 0

                  - tadeusz nowacki: mam kredyt frankowy w PKOBP chce dolaczyc do pozwu zbiorowego

                  Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

                  1. 01-02-2015 19:01

                   Brak ocen 0 0

                   - Magda: Chcę dołączyć do pozwu zbiorowego przeciwko PKO BP

                   Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz

                   1. 30-01-2015 21:03

                    Brak ocen 0 0

                    - Jacula: Jestem zainteresowany pozwem przeciwko Bankowi Zachodniemu dawniej Kredyt Bank.

                    Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

                    1. 30-01-2015 13:09

                     Brak ocen 0 0

                     - Sylwia z Krakowa: chcę dołączyć do pozwu zbiorowego przeciw Santander Consumer Bank

                     Odpowiedz

                    2. 29-01-2015 21:07

                     Brak ocen 0 0

                     - wypompony rankowicz: Braliśmy kredyt we frankach w 2008r. Dług ciągle rośnie a Santander Consumer Bank jest niewzruszony i zaciera ręce. Chcemy dołączyć do pozwu zbiorowego. Gdańsk.

                     Odpowiedz

                    3. 29-01-2015 19:58

                     Brak ocen 0 0

                     - Kinga Bielsko: Niestety również mam kredyt "frankowy" :o( w Banku Zachodnim (dawniej Kredyt Bank). Szczerze mówiąc to nie wiem na jakiej podstawie mi go udzielono, bo dostałam na ponad 100% wartości mieszkania na 30 lat - złotówek nikt nie sugerował a jestem osobą niepełnosprawną i singielką ... Spłacam więc od lipca 2008r. i obecnie nawet nie mam odwagi sprawdzać swojego stanu zadłużenia. Jeśli nie uda się tego jakoś rozsądnie przewalutować to przyznaję, że nie wierzę, iż kiedyś uda mi się to spłacić... Chętnie dołączę do pozwu zbiorowego

                     Odpowiedz

                    4. 29-01-2015 19:15

                     Oceniono 1 raz 1 0

                     - ALicja: Santander Consumer Bank ściągnął ze mnie już tyle pieniędzy, a ja tak naprawdę mam coraz większy kredyt do spłacenia we frankach. Chcę dołączyć do pozwu zbiorowego!!!

                     Odpowiedz

                    5. 28-01-2015 21:37

                     Brak ocen 0 0

                     - Edyta: chcę dołączyć do pozwu przeciwko PKO BP

                     Odpowiedz

                    6. 28-01-2015 20:34

                     Oceniono 3 razy 3 0

                     - Dawid_Bydgoszcz: Jestem zainteresowany dołączeniem do pozwu przeciw Santander Consumer. Kredyt z 2006 r.

                     Odpowiedz

                    7. 28-01-2015 12:46

                     Brak ocen 0 0

                     - krzysztof elbląg: dołanczam się do pozwu zbiorowego przeciwko santander kredyt z 2006r

                     Odpowiedz

                    8. 25-01-2015 21:44

                     Oceniono 1 raz 1 0

                     - Aldona: My z mężem iesteśmy za pozwem przeciwko wbk....mieszkanie nasze warte 100 tys....spacaqmy kredyt na 30 lat. Teraz spłacone iakieś 40 tysięcy.... po kursie franka iaki iest teraz zostanie nam do zapłaty ieszcze iakieś 160-170 tys...paranoia!!

                     Odpowiedz

                    9. 25-01-2015 17:56

                     Brak ocen 0 0

                     - wacx: z wielką chęcią przyłącze się do pozwu,pożera mnie SANTANDER ,w 2005r wziąłem 117000pln, po 10 latach zostało /na dzień dzisiejszy/ ok 130 000zł, wziąłem niby we CHF, ciekawe czy Bank miał franki czy to gigant przekręt.Czekam na pomoc !!

                     Odpowiedz

                    10. 25-01-2015 12:34

                     Brak ocen 0 0

                     - agawrocław: a ja sie dołaczam do pozwu PKO BP

                     Odpowiedz

                    11. 24-01-2015 20:55

                     Brak ocen 0 0

                     - Robert: Jestem zainteresowany pozwem przeciwko Bankowi Zachodniemu dawniej Kredyt Bank. Kredyt wzięty przy udziale Doradców Expandera, którzy tylko doradzali franki bo na złotówki nie było mnie stać.Kredyt wzięty w sierpniu 2008, 300.000, po 6 latach dzisiaj do spłacenia 532.000

                     Pokaż odpowiedzi (3) Odpowiedz

                     1. 23-01-2015 22:14

                      Oceniono 4 razy 3 1

                      - OCTAVIA: Moim zdaniem wina leży nie tylko po stronie banków, ale także po stronie frakcji rządzącej (żydo-masonerii), która dopuściła do tak wysokiego kursu franka, nota bene za pośrednictwem baków. Ogranicza się rozwój społeczeństwa tłamsząc niskimi zarobkami i wysokimi kosztami utrzymania, nie współmiernymi do ponoszonych kosztów. System poniżania obywateli rozwija się w najlepsze, a przykładem są głodowe emerytury i zarobki na poziomie najniższej krajowej płacy. Skandal?, a może rozbój? hym...?

                      Odpowiedz

                     2. 23-01-2015 21:27

                      Oceniono 4 razy 3 1

                      - olakami: Jestem zainteresowana pozwem zbiorowym przeciwko Getin Nobel Bank.Jak to zrobić?

                      Odpowiedz

                     3. 23-01-2015 18:58

                      Brak ocen 0 0

                      - mm: Jestem zainteresowana złożeniem pozwu -kredyt wziemi w 2007r w Getin noble bank

                      Odpowiedz

                     4. 23-01-2015 13:47

                      Brak ocen 0 0

                      - USSKA: Jestem zainteresowana dołączeniem do pozwu zbiorowego przeciwko bzwbk

                      Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

                      1. 22-01-2015 21:09

                       Brak ocen 0 0

                       - tomek: Dołączam się do pozwu przeciw złodziejom. Ale jak to zrobić? Jakaś wskazówka?

                       Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

                       1. 22-01-2015 12:21

                        Oceniono 4 razy 3 1

                        - Agnieszka z Warszawy: Jestem zainteresowana dolaczeniem do pozwu zbiorowego przeciwko Santander Consumer Bank

                        Pokaż odpowiedzi (5) Odpowiedz

                        1. 21-01-2015 22:54

                         Oceniono 2 razy 2 0

                         - Wojtek z Rybnika: Możemy jeszcze w inny sposob kopnąć banki. Znajdźmy takie co nie udzielały we frankach kredytów , przenieśmy tam swoje konta. spłacajmy krwiopijcą tylko raty... Bedzie się działo i będzie zabawa...

                         Odpowiedz

                        2. 20-01-2015 22:14

                         Brak ocen 0 0

                         - hala: ja jestem "frankowcem" w Credit AGricole i niestety do tego wszystkiego mamy problem z "zerowym" LIBOREM. Mam nadzieję,że bank zmieni swoje stanowisko

                         Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

                         1. 20-01-2015 20:12

                          Brak ocen 0 0

                          - Piotrek: Ja się zgłaszam przeciw PKO SA

                          Odpowiedz

                         2. 19-01-2015 21:29

                          Brak ocen 0 0

                          - Anna: Jestem zainteresowana dołączeniem do pozwu zbiorowego przeciwko Getin Noble Bank

                          Odpowiedz

                         3. 19-01-2015 13:26

                          Oceniono 1 raz 1 0

                          - eliza: Jestem zainteresowana dołączeniem do pozwu zbiorowego przeciwko bzwbk

                          Pokaż odpowiedzi (3) Odpowiedz

                          1. 19-01-2015 12:17

                           Brak ocen 0 0

                           - w.pelc: Jestem zainteresowana dołączeniem się do pozwu zbiorowego przeciwko Santander

                           Odpowiedz

                          2. 06-12-2014 22:43

                           Brak ocen 0 0

                           - iop: ja tez prosze o nr tel do takiego adwokata

                           Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

                           1. 09-07-2014 00:28

                            Brak ocen 0 0

                            - roza: ja tez sukam adwokata prosze pomoc

                            Odpowiedz

                           2. 01-06-2014 20:18

                            Brak ocen 0 0

                            - ona: Specjalnie wypisujesz brednie czy taka mądra jesteś?

                            Odpowiedz

                           3. 14-04-2014 21:31

                            Oceniono 12 razy 10 2

                            - małgorzata : To skrajnie naiwne pytanie! frank "by nie staniał". Trudno wierzyć w przypadek:: akurat zaczął rosnąć wtedy gdy ludzie z krajów byłych demoludów i biedniejszych krajów starej unii nabrali kredytów w tej walucie

                            Odpowiedz

                           4. 30-01-2014 15:07

                            Oceniono 6 razy 0 6

                            - asad: a ja stracilem oszczednosci zycia na przemianach w polsce stracilem polisy posagowe PZU z 75000 zrobilo sie 7,5 zlotego mimo pelnego wkladu nie zalapalem sie na mieszkanie spoldzielcze - zabraklo doslownie 6 miesiecy i co miloiny tak wykiwalo poanstwo polskie a teraz kredyciazy chce ratowac - podpisywali jak brali a ja mialem gwarancje tego panstweka ze dostane i mnie oszukali

                            Odpowiedz

                           5. 26-01-2014 12:42

                            Oceniono 45 razy 5 40

                            - Anastazja: Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Czy Ci "biedacy" protestowaliby gdyby frank staniał? Wiedzieli co robią i niech teraz nie płaczą tylko płacą!!!

                           6. 26-01-2014 09:17

                            Oceniono 50 razy 9 41

                            - Pol: Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. a mi nie jest zal tych "cwaniakow" ktorzy we frankach brali kredyty !! gdyby frank spadl o polowe to nikt z nich by nie krzyczal ze to wielka strata dla bankow !! mysleli ,ze sa cwansi od tych co brali kredyty w zlotowkach !!

                            1. 25-01-2014 10:07

                             Oceniono 54 razy 10 44

                             - pepebyd: Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Taki wykształcony a nie przewidział sytuacji wzrostu kursu franka? Chciał być sprytniejszy od reszty, która brała kredyty w zł