Gdzie jesteś mamo, tato, siostro?

Małgorzata Oberlan 23 grudnia 2012, aktualizowano: 16-12-2013 12:23

Najczęściej już jako osoby dorosłe dowiadują się, że zostali adpotowani. Odnalezienie biologicznej rodziny staje się dla nich wewnętrznym przymusem. Szukają śladów w domach dziecka, ośrodkach adopcyjnych i gdzie tylko się da...


„Witam. Mam prośbę. Poszukuję swojej biologicznej, która zostawiła mnie zaraz po urodzeniu. To było 21 czerwca 1984 roku w szpitalu w Bydgoszczy. Wtenczas miałam na imię Magdalena, a na nazwisko (...) Przez dwa lata wychowywałam się w Domu Dziecka w Grudziądzu. Gdy miałam dwa latka, zostałam adoptowana przez moich teraźniejszych rodziców. Dziś mieszkam w Lipnie, nazywam się (...). Dziękuję za jakiekolwiek informacje o moich korzeniach” - pisze w swoim ogłoszeniu 28-latka. I podaje numer komórki.

Został ból niewiedzy

Wraz z nią od lat ogłaszają się setki innych rozdzielonych przez adopcję. Gdzie? Na dziwnym portalu Miłosierdzie-Boże.com. Założył go polonus Tadeusz Panek, który twierdzi, że kontynuuje dzieło siostry Faustyny Kowalskiej, doświadcza regularnych objawień i posiada zdolności uzdrawiania innych. Na swoim portalu założył dział ogłoszeniowy pod hasłem „Poszukuję osoby”. Ten dział zaczął żyć swoim życiem, gromadząc setki rozdzielonych przez adopcję, niekoniecznie zainteresowanych misją polonusa.

Za każdym ogłoszeniem, nawet lakonicznym, kryje się ludzki dramat. Historia człowieka, którego gna przez życie rozpaczliwe pragnienie odnalezienia bliskich.

„Chyba tracę nadzieję. Wygląda na to, że moja biologiczna mama ułożyła sobie życie i dobrze się ukryła - pisze w marcu tego roku Ania. - Może kiedyś to przeczytasz. Nie chciałam niczego zepsuć, nie chciałam Ci zaszkodzić. Chciałam poznać rodzeństwo, nawet anonimowo, i bardzo chciałam dowiedzieć się, dlaczego.... Odpuszczam. Jak będziesz chciała kiedyś Ty - Jolanta (...), ur. 28.02 1953 roku - mnie odnaleźć, to znajdziesz moje ogłoszenia chyba wszędzie. Nic od ciebie nie chcę. Miałam wspaniałych rodziców i cudowne dzieciństwo, a teraz sama jestem matką. Tylko gdzieś głęboko w sercu został ból niewiedzy”.

Tak mało czasu już zostało...

Zofia, marzec tego roku: „Nadal proszę o pomoc. Poszukuję matki. Urodziłam się 25 maja 1954 roku w Krakowie. Jako niemowlę zostałam adoptowana do Woli Batorskiej. Prawdopodobnie moja mama mieszka na Śląsku. Mamo, odezwij się! Tak nam już mało czasu zostało. Jeżeli może ktoś coś wie, czekam na wiadomości. Dziękuję”.

Justyna Maria, marzec tego roku: „Witam. Poszukiwałam mojej biologicznej matki. Urodziłam się 19 września 1977 roku w Chorzowie. Przysposobienie było całkowite. Moje poszukiwania dały efekt. Udało mi się uzyskać wgląd do akt w USC. Dowiedziałam się, jak nazywali się moi rodzice. Cieszyłam się tylko półtorej godziny. Niestety, tego samego dnia - a to już było bardzo trudne i zawdzięczam to przypadkowi - dowiedziałam się, że już nie żyją. Być może mam rodzeństwo. Jeśli chcieliby mnie poznać, to proszę o kontakt. Oto dane moich rodziców: (...). Do śmierci mieszkali w Bytomiu. Proszę o kontakt osoby, które mają jakąś wiedzę o mojej biologicznej rodzinie”.

Dorota, styczeń tego roku: „Urodziłaś się 29 stycznia 1992 roku w Lublinie. Nie mogłam Cię zatrzymać, ale każdego dnia jesteś w moich myślach i sercu. Bardzo pragnę Cię poznać. (kontakt mailowy)”.

Joanna, też styczeń tego roku. - Urodziłam się 1 września 1974 roku w Nowym Mieście Lubawskim, w 38 urodziny matki (niechciany prezent!). Poszukuję korzeni, rodzeństwa. Byłam pozostawiona w szpitalu w Nowym Mieście, a następnie trafiłam do Domu Małego Dziecka w Toruniu, przy dawnej ulicy Zjednoczenia, skąd zostałam adoptowana w wieku 3 lat. Udało mi się na razie ustalić, że moja matka to Mirosława (...), ur. 1 września 1936 roku, a ojciec to Bernard (....), ur. 2 sierpnia 1932 roku. Może ktoś coś kojarzy?”

Chcę tylko poznać siostrę

Poszukiwania dla kogoś, kogo nie stać na wynajęcie skutecznie działającej firmy detektywistycznej, są skomplikowane. Prawo w wielu sytuacjach broni dostępu do informacji na temat losów adoptowanych dzieci. Swoją historię na portalu opisała kobieta z Pomorza:

„Jestem osobą adoptowaną. Od razu po urodzeniu matka zostawiła mnie w szpitalu, a po miesiącu, gdy rodzina biologiczna nie odebrała mnie, zostałam oddana rodzinie adopcyjnej. Teraz, gdy jestem pełnoletnia, zaczęłam szukać swojej rodziny biologicznej. Tylko po to, aby mieć kontakt z rodzeństwem (słowa „tylko po to” wytłuszczone). Okazało się, że mam siostrę starszą o 2 lata. Ale nie mieszka ona z matką. W wieku 4-5 lat również została oddana do Domu Dziecka w Gdańsku Oruni, a potem do adopcji” - zaczyna kobieta.

A potem przedstawia perypetie towarzyszące poszukiwaniom. O siostrze dowiaduje się, że ma (miała?) na imię Ewelina i urodziła się w listopadzie 1990 roku. Odwiedza wspomniany Dom Dziecka. Tam uprzejme panie potwierdzają trzymiesięczny pobyt dziewczynki w placówce. Informują też, który ośrodek zajmował się adopcją Eweliny.

Jeszcze tego samego dnia kobieta tam się zgłasza. Rozmawia z psychologiem, który nazajutrz telefonicznie ją informuje, że obecna rodzina Eweliny nie wyraża zgody na podanie jakichkolwiek informacji. Kobieta jest rozgoryczona i podejrzewa, że psycholog przedstawił ją w złym świetle - jako osobę adoptowaną, która nie ma i nie chce mieć kontaktu z biologiczną matką.

„Bardzo mnie to zabolało, bo nie chcę niczego złego. Chcę tylko poznać swoją siostrę. Nawet byłam w sądzie, aby tam uzyskać jakiekolwiek informacje na temat siostry i tam też nic nie załatwiłam - pisze kobieta i kończy apelem: „Do Ciebie, siostrzyczko! Jeśli skojarzysz fakty, proszę, odezwij się!”. I podaje namiary.

Pielęgniarki dały mi imię

Bożena, styczeń tego roku: „Witam! Poszukuję swojej siostry, urodzonej 4 września 1960 roku w Bydgoszczy. Do adopcji trafiła jako noworodek, do rodziny prawdopodobnie z Szubina lub okolic. Jeśli ktokolwiek coś wie na ten temat, byłabym wdzięczna i szczęśliwa. Ja również przebywałam w Domu Dziecka, a później trafiłam do rodziny zastępczej (dziadków)”.

Aldona, w grudniu zeszłego roku: - Urodziłam się w Krakowie 7 czerwca 1985 roku. Adopcja była utajniona. Wiem tylko, że nazywałam się (...). Rodzice mieszkali w Krakowie lub okolicach. W szpitalu pielęgniarki dały mi na imię Joanna. Mogę przypuszczać, że to po mojej biologicznej mamie. Matka była krawcową. Jej mąż przebywał w więzieniu. Oddała mnie, ponieważ miała mnie z innym mężczyzną. Byłam w ośrodku adopcyjnym w Nowej Hucie. Miałam starsze rodzeństwo? Braci? Szukam matki, ojca, rodzeństwa, kogokolwiek. Mieszkam w Nowym Sączu. (podany kontakt mailowy)

* * *

Setki imion, nazwisk, dat, historii. Setki próśb o jakiekolwiek informacje. I bardzo rzadko wpis: „Odnalazłam/odnalazłem”.

Rzadko też biolgiczne matki szukają porzuconych w szpitalu lub oddanych do adopcji dzieci. Ogłoszeń biologicznych ojców w takiej sytuacji - brak.
Warto wiedzieć

Przysposobienie całkowite to zerwanie więzów

W polskim systemie prawnym obowiązuje tajność adopcji. Adoptowane dziecko po dojściu do pełnoletności może jednak żądać udostępnienia księgi stanu cywilnego w części dotyczącej dotychczasowego aktu urodzenia, aby poznać swoje pochodzenie i rodziców naturalnych. Rodzice biologiczni nie są jednak uprawnieni do poszukiwania dziecka i jego danych osobowych, a tym bardziej do żądania kontaktów z dzieckiem.

Przysposobienie całkowite (jest jeszcze pełne i niepełne), zwane także anonimowym, jest najdalej idącą postacią przysposobienia. Wiąże ono dziecko z nową rodziną w sposób zupełny i nierozerwalny, włącznie z nadaniem mu nowej tożsamości i zupełnym zerwaniem wszelkich więzów z jego rodzicami biologicznymi.


Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 26-10-2018 22:36

  Brak ocen 0 0

  - Aga: WITAM ! POSZUKUJE SIOSTRY !‼️PRZED ADOPCJA NAZYWAŁA SIĘ _IRMINA RYBAK_... Urodzona 1983/1985-23 października ?❓ Przebywała w domu małego dziecka przy ul PARKOWEJ WE WROCŁAWIU . Ojciec JACEK RYBAK Zamiwszkały wtedy na ul KURKOWEJ WE WEOCLAWIU (być może nadal tam mieszka ). Ktokolwiek może coś wiedzieć proszę o odpowiedz ! DZIĘKUJE !

  Odpowiedz

 2. 21-10-2018 09:43

  Brak ocen 0 0

  - Henryka : Szukam Dzieci. Urodzili sie 13.03 1994 r w mają na imie Joanna i Artur. Babcia moja oddala mi ich do Adopcij Podobno ktos mi mowil ze kiedys w Gazecie mnie szukali Jeśli to czytacie odezwijcie sie Mieszkam w Lipnie w Kujawsko_omorskie Moj nr 697349171 Macie teraz po 24 lata Prosze o kontakt

  Odpowiedz

 3. 19-07-2018 18:20

  Brak ocen 0 0

  - Jadzia Wojewoda : Szukam siostry. Marzena Gebura urodzona 1982 roku w siemianowicach tak nazywala sie przed adopcja. Probowalam kazda strona cie odnalezc ale mam zwiazane rece.

  Odpowiedz

 4. 03-06-2018 22:09

  Brak ocen 0 0

  - Szukam!!! : Szukam chłopca ur 03.09.1997 w Białymstoku

  Odpowiedz

 5. 05-01-2018 17:07

  Brak ocen 0 0

  - Mariola: Szukam rodziny Halina z domu Wanna ur 12.05.1945r, jej rodzenstwa, dzieci,wnuki

  Odpowiedz

 6. 10-12-2017 09:09

  Brak ocen 0 0

  - Ela: Szukam chłopca ur.7.02.1998r. W boleslawcu, woj.dolnoslaskie.

  Odpowiedz

 7. 01-12-2017 22:36

  Brak ocen 0 0

  - kamila: szukam siostry urodzonej w Zawierciu 1994rok. adoptowana ze szpitala. nasi rodzice to jerzy i bozena Tokarsccy. matka z domu Staszczyk. 735284798.

  Odpowiedz

 8. 17-08-2017 13:13

  Brak ocen 0 0

  - Szukam siostry: Witam. Prosze o pomoc : poszukuje siosrty o imieniu WIKTORIA WIOLETA STYCZYNSKA (byc moze imie zostalo zmienione przez rodzicow adopcyjnych) urodzilas sie 08.maja 2000 r. W KRAKOWIE . Twoja biologiczna mama mieszkala w Ilawie . Moze jest ktos kto kojarzy cokolwiek lub zna ta osobe. Bede wdzieczna za kazda informacje na moj Adress Email Agronlovepauli@gmail.com dzienkuje

  Odpowiedz

 9. 22-07-2017 19:47

  Oceniono 1 raz 1 0

  - ja szukam mojego syna urodzonego 20.6.2005 w : maria turowska czarkoeska

  Odpowiedz

 10. 15-07-2017 05:26

  Brak ocen 0 0

  - Marzenia : Poszukuję siostry ur. 1990 w bytomiu szpital Batorego w Bytomiu z tamtad zostala adoptowana urodziła sie z chora prawa nozka Czyli z kopytna jestem jej starsza siostra

  Odpowiedz

 11. 30-06-2017 15:55

  Brak ocen 0 0

  - Ilona: Szukam siostry urodzona 4 maja 1994 albo 5 w warszawie miala miec naimie patrycja wanda

  Odpowiedz

 12. 14-06-2017 11:34

  Brak ocen 0 0

  - katarzyna jesionowska: Synku pawelku krystjanku czekam na was napewno macie zmienione dane tęsknię za wami ur 2000.01.28.2001.11.26 w poznaniu na polnej gdzie was szukać napewno macie imiona zmienione dom dziecka poznań swobody kocham was i coraz ciężej mi bes was mama

  Odpowiedz

 13. 29-04-2017 16:46

  Brak ocen 0 0

  - Ewa:: Szukam siostry biologicznej przed adopcją Agnieszka Barbara Jurewicz ur21 styczeń 1986

  Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

  1. 02-04-2017 23:22

   Oceniono 1 raz 1 0

   - Anna: Poszukuje brata krzysztof zajac urodzonego w Tychach w roku 1986. Prawdopodobnie w wieku przedszkolnym trafil do Domu Dziecka w Sarnowie.Powinien mnie pamietac bo 2/razy odwiedzilam go z babcia pamietam jak siedzielismy na przeciwko siebie a on rysowal sloneczko nazywal mnie Tina i muwil ze jeszcze ma siostre Sandre.

   Odpowiedz

  2. 17-03-2017 00:31

   Brak ocen 0 0

   - Joanna: Poszukuje biologicznej siostry. Przed adopcja nazywała się Agnieszka Małgorzata Zielińska ur.28.01.1979 r. Wrocław. Przebywała w Domu Dziecka w Katach Wrocławskich skąd została adoptowana miała niecały roczek wyrokiem Sadu w Srodzie Slaskiej. Pisałam do sadu ale rodzina adopcyjna nie wyraziła zgody na kontakt.Może jest ktoś kto kojarzy cokolwiek lub zna taką osobę.Będę wdzieczna za jakakolwiek informacje.

   Odpowiedz

  3. 22-02-2017 17:21

   Brak ocen 0 0

   - Stanek Kamila: Witam: szukam dzieci jestem ich biologiczną matką, najstarszy syn Adam-Tomasz Stanek ur.22.06.1998r.Cz-wie, drugi syn Marcin Stanek ur.13.03.2000r.Cz-wie, trzecie córka Danuta Chmielecka ur.22.05.2003r.Cz-wie, czwarte syn Piotr Chmielecki ur.12.06.2004r.Cz-wie. Najstarsz syn Adam z rodzeństwem, miał wtedy lat 6 Danusią miała lat 3/4 i Piotrusiem miał2/3 lat trafili do domu dziecka i stamtont ich zabrali z częstochowy całą trujkę, do dziś nie wiem o ich losach są w rodzinie zas tepczych w 2007roku. A syn Marcin został adoptowany, w roku2000 tez z domu dziecka miał 6 miesiecy jak go adopcyjni zabrali z częstochowy. Adam ma teraz lat 19, Marcin lat 18, Danusia lat 9, Piotruś lat 8. Szuka was biologiczna mama Kamila Stanek mieszkam cały czas w częstochowie. Muj num tel.731370964- jestem na fecobooku, czekam na was? Odezwicie się do mamy PROSZĘ

   Odpowiedz

  4. 11-02-2017 14:56

   Brak ocen 0 0

   - szukam : Zapomnialam dodać przed adopcjom nazywali się wieczorek a adopcja była 2004roku może cos ktoś kojazy pawel i krystjan

   Odpowiedz

  5. 11-02-2017 14:54

   Brak ocen 0 0

   - szukam : Pawel ur 2001.11.26.krystjan 2000.28.01 adopcja była w domu dziecka na ul swobody 59 muj numer 500.419.316

   Odpowiedz

  6. 11-02-2017 14:51

   Brak ocen 0 0

   - szukam: Szukam 2chlopakuw pawla i krystjana pawel ur 2001krystjan 2000roku w szpitalu w poznaniu na ul polnej adopcha byla w poznaniu w domu dziecka na ul swobody pawelek mial takie lekkie wylysienie muj numer 500419.316

   Odpowiedz

  7. 09-02-2017 21:39

   Brak ocen 0 0

   - Agnieszka Justyna Kapuczyńska: Witam szukam swoich dwóch braci przed adopcja nazywali się Bartek Kapuczyński i Mateusz Kapuczyński ,przed adopcja mieszkali w Domu Dziecka nr 1 w Gliwicach na Ul, Toszeckiej 13 ,od roku 1999 do przypuszczalnie 2003 roku zostali adoptowani do rodziny w Stanach Zjednoczonych ,Batrek będzie miał teraz około 23 lat Mateusz 20-21.zostali adoptowani razem jeśli któś cos wie lub zna ich bardzo prosze o informacje mozna mnie znależć na fb Agnieszka Justyna kapuczyńska

   Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz

   1. 29-12-2016 14:11

    Brak ocen 0 0

    - Aniela: Szukam brata oddanego do adopcji urodzonego 9.04.1966 w Aleksandrowie Kujawskim, Oddano go do Bydgoszczy do Domu Dziecka na Kapusciskach,Przed adopcja nazywal sie Piotr Kudlinski.Matka z domu Ogrodniczek..

    Odpowiedz

   2. 16-12-2016 21:33

    Brak ocen 0 0

    - monikamadziar: Witam szukam córki i syna Ania ma już 18 lat a Szymon 14 lat ur. W warszawie czekam i szukam

    Odpowiedz

   3. 22-11-2016 22:37

    Brak ocen 0 0

    - Ola M: Poszukuję brata ur.21 II 1988r. w Zgierzu nazywał się Mariusz Maleszkiewicz. Jest najmłodszy z rodzeństwa. Jeśli uważasz że to możesz być ty odezwij się siostra Ola.napisz wiadomość.

    Odpowiedz

   4. 10-10-2016 20:24

    Brak ocen 0 0

    - Anna: Szukam Brata ur.06.02.1980 roku we Wrocławiu przebywał w Domu małego Dziecka na ulicy Parkowej. aniamo101@wp.pl

    Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

    1. 05-10-2016 20:05

     Brak ocen 0 0

     - Dorota: Poproszę o nr telefonu do pierwszej bohaterki tego artykułu - Magdaleny ur.21.06.1984 r. w Bydgoszczy. Może to być kobieta, której poszukuję.

     Odpowiedz

    2. 10-09-2016 12:24

     Oceniono 1 raz 1 0

     - Michał: poszukuje rodziców adopcyjnych mojego syna.Przed adopcja nazywał sie Patryk Różycki ur.02.02.2007 r we Wrocławiu.Przebywał w domu dziecka we Wrocławiu przy ul.Parkowej

     Odpowiedz

    3. 03-09-2016 17:53

     Brak ocen 0 0

     - anna: dotyczy poszukiwanej Magdaleny Urszuli Pakuly ur.27.03 1979 w Kozuchowie to moj numer tel.886049370

     Odpowiedz

    4. 29-08-2016 16:39

     Brak ocen 0 0

     - anna: witam poszukuje od 26 lat siostry przed adopcja Magdaleny Pakuly ur.27.03.1979r w Kozuchowie corka Grazyny i Ryszarda rok czasu mieszkala w Nowej Soli potem trafila do domu malego dziecka w Gorzowie Wielkopolskim i tu slad sie urywa

     Odpowiedz

    5. 27-06-2016 19:17

     Brak ocen 0 0

     - edyta241: w swoim komentarzu chciałabym opisać o swoim bracie, który miał na imię Eugeniusz urodzony 1965 w Przemyślu. w opowiadaniu mojej mamy został oddany do innej rodziny z powodu choroby , z tymi przybranymi rodzicami przyjeżdżali do nas co najmniej raz w roku do roku 1983 potem kontakt się urwał , obecnie po śmierci nasze mamy znaleźliśmy dwa zdjęcia na których widnieje nasz brat Gieniu z ojcen Czesławem i matką , a na drugim zdjęciu jest z biologiczą matką i dwoma braćmi i misiem przemyskim.Na jednym zdjęciu jest z przbranymi rodzicami i jest mała adnotacj która pokazuje miejsce jego zamieszkania jest to miejscowośc Bachów. W naszym poszukiwaniu chcieliśmy bardzo go poznać nie jesteśmy biedni i nic od niego nie potrzebujemy po prostu chcemy go poznać jako rodzeństwo mamy już swoje dzieci .nic niewiemy więcej bo nasza mama umarła i do śmierci trzymała to w tajemnicy ,a nie dawno umarł jego biologiczny ojciec .Bardzo prosimy o pomoc w poszukiwaniu jeżeli chce as poznać prosimy o kontakt przez maila dycia241@wp.pl lub kontakt telefoniczny 669231501

     Odpowiedz

    6. 27-06-2016 18:44

     Brak ocen 0 0

     - dycia: poszukuje brata

     Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

     1. 06-04-2016 13:59

      Brak ocen 0 0

      - przyjaciółka: Wraz z moją kuzynką odnalazłyśmy jej matkę. Po 40 latach!!! Pamiętam ten dzień jak kilka godzin stałyśmy pod jej blokiem i wpatrywałyśmy się w okno z nadzieją, że zobaczymy jej twarz...nie doczekałyśmy się, ale udało nam się skontaktować z nią telefonicznie. Kuzynka powtarzała przez tydzień trzy słowa, które usłyszała. "Proszę nie dzwonić..." Teraz ta cisza jest jeszcze gorsza niż te lata poszukiwań. Pozdrawiam wszystkich .

      Odpowiedz

     2. 14-02-2016 21:36

      Brak ocen 0 0

      - kamila: szukam siostry biologicznej przed adopcja miala na imie w akcie magdalena urodzona w marcu ma teraz 20l gora 21 byla zaraz po urodzeniu oddana byla w domu dziecka w krakowie pod nazwa dom malego dziecka ! prosze o pomoc chce ja odnalesc ale utrudniaja mi pracownicy osrodka

      Odpowiedz

     3. 27-11-2015 21:46

      Brak ocen 0 0

      - Monika: Szukam siostry ur w Radomiu 19 03 1986r była w domu małego dziecka w Kozienicach skąd ja adoptowano w wieku 2,5 roku, przed adopcja nazywała się Ewa Zugaj. Czekają na nią siostry i bracia. P

      Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz